Yargıtay’da üye sayısı 150’ye düşecek

Yargıtay’da üye sayısı 150’ye düşecek.4702
  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Yargıtay’ın yapısını değiştirecek Yargıtay Kanunu’nunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM’ye sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstinaf mahkemeleri olarak bilinen “Bölge Adliye Mahkemeleri” nin kurulacak olması nedeniyle hazırlanan tasarıyla Yargıtay’daki üye sayısı 250’den 150’ye düşecek. Üye sayısı 150’inin altına düşene kadar Yargıtay’a yeni üye alınmayacak. Hukuk Dairesi sayısı 21’den 13’e, Ceza Dairesi sayısı 11’den 7’ye inecek. Bu nedenle daire başkanlarının da görevlerinden ayrılmaları gerekecek. Tasarıda Yargıtay üyeleri hakkında iddialarda bulunan “isimsiz ihbar mektuplarının” somut verilere dayanması halinde geçerli sayılması hükmü konuldu.

Bölge mahkemeleriyle iş yükü de azalacak

Yeni yapılanmayla, Yargıtay’ın iş yükü yarı oranında düşecek. Yargıtay içtihat üreten bir yüksek mahkeme işlevi kazanacak. Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemeleri’nin kuruluşuna ilişkin yasanın 2004’de yürürlüğe girmesinin ardından bu mahkemelerin Yargıtay’ın iş yükünü alacağı göz önüne alınarak yeni düzenleme yapılması kararlaştırıldı. 2 yıla kadar hapis cezası öngören suçların temyiz incelemesini yapacak istinaf mahkemelerinin alt yapılarının oluşturulması süreci tamamlanmak üzere olduğu belirtildi. Adalet Bakanlığı ile Yargıtay arasında yapılan görüşmelerde, bu mahkemelerin 3 ila 5 yıl arasında bir süre içerisinde görev yapmaya başlaması görüşü benimsendi.

Başbakan’ın cezasını onayan daire de kapancak

Yargıtay Kanunu’nda yapılacak değişiklikle Başbakan Erdoğan’ın TVCK’nın 312. maddesinden aldığı 10 ay hapis cezasını onayan 8. Ceza Dairesi de artık olmayacak. 8. Ceza Dairesi, 3 Kasım 2002 seçimlerinden önce de Erdoğan’ın milletvekili adaylığını önleyen karara imza atmıştı. Daire, çete davalarının yanı sıra işkence ve düşünce özgürlüğüne ilişkin davalara da bakıyordu. Tasarının yasalaşması ile Daire, istinaf mahkemelerinin kurulmasından itibaren 3 yıl daha görev yaptıktan sonra kapanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious