Yargıtay'dan avukata ilginç ceza

Yargıtay'dan avukata ilginç ceza.16153
  • Giriş : 29.10.2008 / 15:06:00

Davanın masraflarını vermemesi üzerine duruşmalara katılmayıp davayı takipsiz bırakan avukat 'görevi savsama' suçundan mahkum oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, katılan hakkında açılan davayı takip etmek için anlaşıp vekalet alan sonra, katılanın davanın masraflarını vermemesi üzerine duruşmalara katılmayıp, davayı takipsiz bırakan avukatın 'görevi savsama' suçundan mahkum edilmesi gerektiğine karar verdi.
Daire, bir hukuki uyuşmazlık nedeniyle başkasını temsil etme görevini kabul ederek vekalet ilişkisi kurulmasını sağlayan avukatın, müvekkilinin menfaatine ve iradesine uygun bir sonuca yönelen bir iş görmesi gerektiğine dikkat çekti.
Duruşmalara katılmayan avukatın, o işe ait vekalet görevini Avukatlık Yasası'nın 41. maddesine göre durumu müvekkiline tebliğinden itibaren 15 gün süre ile sürdürmesi gerektiğini vurguladı.
Daire, verdiği emsal kararında, avukatların görevini, “özen, doğruluk ve onur” içerisinde yerine getirmesinin zorunlu olduğuna dikkat çekerek, “Sanık avukatın, davayı takipsiz bırakarak katılanın mağduriyetine neden olması eylemi görevi savsama suçunu oluşturduğu gözetilmeden yasal temelden yoksun gerekçelerle beraat kararı verilmesi bozmaya gerektirmiş” görüşünü dile getirdi.

Yargıtay'ın emsal kararının ardından, parasını alamadığı için müvekkillerine haber vermeden davaları takip etmeyen avukatlar, 'görevi savsama' suçunu işledikleri gerekçesiyle mahkum olacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*