Yargıtay'dan beklenmeyen karar

Yargıtay'dan beklenmeyen karar.7493
  • Giriş : 14.09.2007 / 09:57:00
  • Güncelleme : 14.09.2007 / 11:11:11

Azınlık raporuyla ilgili, Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu için ilgili şok karar çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık İnsan Hakları İzleme Kurulu için hazırladıkları Azınlık Hakları raporundan beraat eden Baskın Oran ve İbrahim Kaboğlu için Yargıtay’dan şok karar çıktı.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu ve iki akademisyenin halkı düşmanlığa tahrik ettiğine hükmetti.

TÜRK KELİMESİ ETNİK ANLAMDA KULLANILIYOR

Yüksek mahkeme, “yargı organını alenen aşağılama” suçu yönünden izin şartının gerçekleşip gerçekleşmediğinin net olarak belli olmadığından, yerel mahkemenin bu suç yönünden davanın düşürülmesi kararını bozdu. Raporda alt kimlik-üst kimlik tartışmalarının da yapıldığı anımsatılan kararda, Anayasa’da yer alan “Türk Milleti” deyimindeki “Türk” kelimesinin etnik anlamda kullanılmadığı da kaydedildi.

Kararda, “Türk Milleti kavramı ırka, etnik kökene ve dine dayanmamaktadır. Raporda, alt kimlik-üst kimlik ayrımı yapılmak suretiyle eleştiri ve düşünce özgürlüğü sınırları aşılmış, suçlama niteliği taşıyan ve kamuoyuna açıklanan rapor içeriğiyle toplumsal tehlike boyutlarına ulaşılmıştır” denildi.

Kararda, söz konusu nedenlerle Oran ve Kaboğlu’nun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan mahkumiyetine karar verilmesi gerektiği ifade edildi. İnsan hakları ve düşünce özgürlüğüne ilişkin değerlendirmelere de yer verilen Yargıtay 8. Dairesi kararında, özgürlük sorumluluğunun gelişigüzel sorumluluk olmadığı ifade edildi. Dava sırasında hükümet Avrupa’dan baskı görmüş ve Adalet Bakanlığı, dava açılması için izin vermemişti. Yargıtay kararının ardından bir kez daha yerel mahkemede yargılanacak iki akademisyen önümüzdeki günlerin gündemini belirleyecek gibi görülüyor...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious