Yargıtay'dan çeteye fuhuş indirimi!

Yargıtay'dan çeteye fuhuş indirimi!.16153
  • Giriş : 14.12.2008 / 08:25:00
  • Güncelleme : 14.12.2008 / 08:27:41

Yargıtay, yabancı uyruklu kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye verilen cezayı çok bularak bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yargıtay, yerel mahkemenin göçmen kökenli 'hayat kadınlarını' zorla çalıştıran ve otellerdeki gizli bölmelerde zincire bağlı olarak tutan çeteye verilen cezayı bozdu. Yargıtay, yerel mahkemenin sanıklar hakkında “hurriyeti engelleme, zorla fuhuş yaptırmak, insan ticareti yapmak” suçlamasıyla çete üyelerine verdiği 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezalarını, 1 yıldan 3 yıla kadar indirilmesini isteyerek sanıkları adeta ödüllendirdi.

Kuşadası'nda 2006 yılında yapılan bir operasyonda 5 yıldızlı ünlü bir otelde yakalanan Olga K., Yuliya V. ve Baeva O. isimli hayat kadınlarının zorla alıkonuldukları, otellerde gizli bölmelerde tutuldukları ve zincirle bağlanarak özgürlüklerinin engellendiği saptandı. Polis yaptığı operarsyon sonucunda aralarında çete lideri olduğu iddia edilen Süleyman S. Ve Tanya S.'nin de aralarında olduğu 7 kişiyi tutuklayarak mahkemeye sevk etti.

10 YIL HAPİS

Çete üyelerine Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava 2006 yılında karara bağlandı. Mahkeme, çete üyelerine eski TCK'nın “Zorla çalıştırmak veya hizmet ettirmek, esarete veya benzeri uygulamalara tabi kılmak, vücut organlarının verilmesini sağlamak maksadıyla, tehdit, baskı, cebir veya şiddet uygulamak, çaresizliklerinden yararlanarak rızalarını elde etmek suretiyle kişileri tedarik etmeyi” düzenleyen 201/b maddesi uyarınca 5 yıldan 10 yıla varan cezalar verdi. Sanık avukatları karar itiraz etti.

Yapılan itirazın ardında dosya Yargıtay 8. Ceza Dairesinin gündemine geldi. Daire, 8 Mayıs 2008 tarihli oturumunda yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay 8. Ceza Dairesi Bozma gerekçesinde, "Zorla çalıştırma veya hizmet ettirmek, esarete veya benzer uygulamalara tabi kılmak şeklinde düzenlenen suçun unsurları oluşmamıştır" dedi. Yargıtay, sanıkların “fuhuş yaptırmak maksadıyla insan ticarete yapmak" suçunu düzenleyen yeni TCK hükmü uyarınca da yargılanamayacağını çünkü suç tarihinde yeni TCK'nın yürürlükte olmadığına vurgu yaptı. Yargıtay sanıkların eski TCK 'nın 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören 436/1 maddesi uyarınca cezalandırılmalarını istedi.

KADINLAR ZİNCİRLERE BAĞLANMIŞTI

Yapılan operasyonda, zorla çalıştırılan yabancı uyruklu hayat kadınlarının aylarca zincire bağlı yaşadığı ve bazen günlerce aç ve susuz kaldığı tespit edilmişti. Ayrıca operasyonda ele geçirilen belgelerde el yazısıyla hazırlanmış liste ele geçirilmiş ve bu listede kadınların işe çıkış tarihleri ve aldıkları rakamların gösterildiği, kadın ticaretinin ise İzmir, Antalya, Kuşadası üçgeninde yaşandığı, hayat kadınların satıcılar arasında bile 500 ile 2000 dolar arasındaki miktarlara değiştirdiği ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*