Yargıtay'ı 16 Mayıs telaşı sardı

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Yargıtay, görev süresi 20 Mayıs’ta dolacak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok’un yerine aday belirleme seçimini 12 Nisan’a aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rektörler Komitesi de 5 Nisan’da olağanüstü toplanıyor

Cumhurbaşkanı Sezer’in görevini devralacak 11. cumhurbaşkanının kim olacağı konusundaki tartışmalar, Ankara’da 16 Mayıs telaşı yarattı. Hükümet, SPK ve Merkez Bankası bazı kurumlara yapılacak atamalar için Sezer’in görev süresinin dolmasını beklerken, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçimi de cumhurbaşkanlığı seçim sürecine girilmeden yapılacak. Seçimin erkene alınmasında, Cumhurbaşkanı Sezer’in görev süresinin bitiminden birkaç gün önce bu atamayı yapması halinde gelebilecek eleştirilerin bertaraf edilmesi isteği etkili oldu. Seçimin erkene alınmasında 23 boş Yargıtay üyeliğine yapılacak seçimin Başsavcılık seçimini etkileyeceği yorumlarının da etkili olduğu belirtiliyor. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda (HSYK) 23 Yargıtay üyeleği için yaşanan kriz geçen hafta Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in katıldığı toplantıda çözülmüş ve seçimin 15 Nisan Pazar günü yapılması kararlaştırılmıştı. Kriz devam ederken yapılan yapılan Bakanlık kaynaklı açıklamalarda Kurul’un seçilmiş üyelerinin Yargıtay Başsavcılığı seçimlerinde etkili olabilmek için seçimin bir an önce yapılmasını istedikleri iddia edilmişti. Yargıtay Başkanlığı, HSYK’nın Yargıtay’ın 23 boş üyeliğine 15 Nisan’da yapacağı seçimin, Yargıtay Başsavcılığı seçimlerinde bazı adayların lehine sonuç doğuracağı yönündeki spekülasyonları önlemek için harekete geçti.

Adaylar onay verdi
Başkanlık, Yargıtay Başsavcılığı için adaylığını açıklayan Yargıtay üyeleri ile de görüşerek aday belirleme seçimini Yargıtay’a üye seçiminin yapılacağı 15 Nisan’dan önceye aldı. Başsavcılık için aday belirleme seçimi 12 Nisan Perşembe günü Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda yapılacak. En çok oyu alan 5 aday Cumhurbaşkanı’na gönderilecek. Sezer, 15 gün içinde, yani 27 Nisan’a kadar, adayların aldığı oylarla bağlı olmaksızın yeni Başsavcı’yı atayacak.

Kanun ne diyor?
Yargıtay Kanunu, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nun, Başsavcı adaylarını belirlemek için yapacağı seçimi, Başsavcının 4 yıllık görev süresinin dolacağı tarihten ‘en az 20 gün önce’ yapılacağını öngörüyor. Yasanın bu hükmü gereği, 20 günden önce aday belirleme seçimi yapmaya engel bulunmuyor. Yeni seçilecek Başsavcı, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa 4 yıl için görev yapacak.

7 ADAY VAR
Yargıtay Başsavcılığı için şu ana kadar adaylıklarını duyuranlar şöyle:

* Yargıtay 2. Ceza Dairesi Başkanı Nedim Baran

* 4. Ceza Dairesi Başkanı Ünal Başoğlu

* 5. Ceza Dairesi Başkanı Hayrettin Cevheroğlu

* 7. Ceza Dairesi Başkanı Turan Demirtaş

* 8. Ceza Dairesi Başkanı Zeki Aslan

* 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker

* Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekilliği görevini yürüten Abdurrahman Yalçınkaya

Rektörler de toplanıyor
Rektörler Komitesi, 15 yeni üniversite rektörünün ataması ile kurulması planlanan 17 yeni üniversiteye ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere 5 Nisan perşembe günü olağanüstü toplanacak. Toplantıda, cumhurbaşkanlığı seçiminin de görüşülmesi öngörülüyor.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç başkanlığında YÖK’te gerçekleştirilecek olağanüstü rektörler komitesi toplantısına resmi ve özel tüm üniversite rektörlerinin katılması bekleniyor. 5 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıda, üniversitelerdeki seçimleri ile YÖK aşaması tamamlanan 15 yeni üniversite rektörünün ataması ve AKP hükümetinin 17 yeni üniversite kurma planı alınacak. Toplantıda ayrıca Türkiye’nin “kitlendiği” cumhurbaşkanlığı seçimi ve yeni Cumhurbaşkanı konularının da ele alınması bekleniyor. Toplantının ardından yeni cumhurbaşkanının taşıması gereken nitelikler konusunda mesajlar içeren bir bildiri yayınlanması da bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious