Yarı fiyatına ekmek!

Yarı fiyatına ekmek!.4304
  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Eskişehir'de fırıncılar hem ekmek israfının önlenmesi hem de dar gelirlilere katkı amacıyla bir gün önceden kalan ekmekleri yarı fiyatına satıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mutfak masrafının en önemli kaleminden biri olan ekmek sofralarımızın da vazgeçilmez gıdalarından. 5 kişilik bir aile günlük ortalama 7 -8 ekmek tüketirken dar gelirli vatandaşın sofrasının da baş tacı. Eskişehir'de daha önce aralarındaki rekabet nedeniyle 400 YKR olan ekmeğin fiyatını 250-300 YKR'ye kadar düşüren fırıncılar mübarek ramazan öncesinde aralarında anlaşma sağlayarak fiyatı tekrar 400 YKR'ye çıkardı. Fiyat artışı dar gelirlileri üzerken, bazı fırınlarda satılmayıp sonraki güne kalan ekmekler yarı fiyatına satılmaya başlandı. Uygulamayla hem ekmeklerin israfı önlenirken hem de dar gelirliye katkı sağlanması amaçlanıyor.

Fırıncı Hüseyin Topçu, günde 3000-3500 adet ekmek ürettiklerini belirterek ortalama 200-250 adet ekmeğin geri döndüğünü söyledi. Bakkallardan geri dönen ve fırında artan ekmeklerin daha fazla bayatlamaması için tedbir alarak sonraki gün tekrar satışa sunduklarını ifade eden Topçu, "Daha önce 400 YKR olarak belirlenen ekmeğin fiyatı rekabet nedeniyle uzun süre 250-300 YKR'den devam etti. Ancak fırıncılar arasında varılan anlaşma üzerine tekrar 400 YKR'ye çıktı. Bu rakam da ister istemez sofrasında en çok ekmek tüketen dar gelirli aileleri etkileyecektir. Biz de hem israfı önlemek hem de dar gelirli ailelerin kesesine katkı olması amacıyla önceki günden kalan ekmeği 250 YKR'den satmaya başladık." diye konuştu.

'Dünkü ekmek' uygulamasına rağbetin çok olduğunu kaydeden Topçu, "Daha önce artan ekmekleri daha ucuz fiyata hayvan besleyenler alıyordu. Bu uygulamayla artan ekmeklerin neredeyse tamamı vatandaşa satılıyor. Ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious