Yarım milyon Çinli mülteci oldu!

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Çin, tayfundan dolayı 500 bin kişiyi tahliye etti.Şu ana kadar tayfunda 300 kişi öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Somai adındaki yeni tayfundan dolayı 500 bine yakın kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çin Merkezi Meteoroloji İstasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre saate 200 kilometre hızla ilerleyen Saomai tropikal fırtınasının ülkenin güneydoğusundaki Fucien eyaletinin kuzeyinden Cıacian eyaletinin güneyine kadar deniz kıyısını etkisi altına aldığı kaydedildi.

Saomai’nin zararlarını en aza indirmek için bu eyaletlerdeki 460 bin kişinin tahliye edildiğini açıklayan yetkililer, afetzedelerin yiyecek, içecek, giyecek, ısınma, sağlık ve geçici konut gibi temel yaşam ihtiyaçlarını karşılaması için yerel hükümetlere çağrı yapıldığını belirtti. Adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Somai, 8. tayfun olan Prapiroon’dan sonra bölgeyi etkisine alan şiddetli tayfunlardan biri olarak biliniyor

Devlet medyasında çıkan haberlerde Çin’de temmuz ayında oluşan doğal afetlerde yaklaşık bin kişinin öldüğü, 310 kişinin kaybolduğu ve oluşan ekonomik zararın ise yaklaşık 9 milyar dolar olduğu ifade edilmişti. Çin’de resmi rakamlara göre, Mayıs ile Temmuz ayları arasında hava şartlarına bağlı olarak oluşan olaylarda 1300 kişi ölmüş, 306 kişi de kaybolmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious