Yarımağan: "Sınav sistemi değiştirilmeli"

Yarımağan:
  • Giriş : 19.04.2008 / 18:16:00

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sınav sisteminin değiştirilmesinin şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir Özel Çakabey Koleji'nin davetlisi olarak, öğrenci yerleştirmeyle ilgili okul müdürlerine bir konferans veren Prof. Dr. Yarımağan, "Bu sınav tipiyle öğrencinin sadece belirli yeteneklerini ölçebiliyorsunuz. Diğer yetenekleri gelişmiyor ve olumsuz etkileri oluyor. O zaman bütün dünyada olduğu gibi sadece çoktan seçmeli sınavlarda uzun süre ısrar etmemeli, bence edilemez de. 35 yıldır yaptığımız bu sınavları bırakın 35 yıl daha, 10 yıl daha yapmayı bile Türkiye açısından olumsuz buluyorum. Sınav sistemi değişmeli ama sınavsız da olmaz, çünkü arz talep dengesi var. Sınav yapmayan hiçbir ülke yok ama bizim gibi her yere sınavla girilen, yüksek öğrenime sınavla girileceği yazılan ülke yok." dedi.

ÖSYM olarak sistemin bu şartlarda devam etmesinin mümkün olmadığının altını çizen Yarımağan, bu sistemin 35 yıl önce dünyaya ABD üzerinden yayıldığını kaydetti. 35 yıldır aralıksız devam ettiğini ancak bu şartlarda 10 yıl daha gitmeyeceğini aktaran Ünal Yarımağan, "Biz topu topu 750 bin öğrencinin 370 binini mezun ediyoruz. Onların da hepsi memnun değil. Bir daha sınava girip ikinci bir programda okumak isteyenler var. Yani yüzde 50 fireyle çalışan bir sistemimiz var. Bu sistem, ülkenin gelişmesi için son derece yetersiz. Bu tabloya çözüm bulmak için lise mezunlarının iş bulacağı bir ortam sağlayacağız. Özellikle meslek lisesi mezunları, meslekleriyle ilgili bir iş bulacaklar ve mutlu olacak ya da onlara üniversitede okuyacak imkanlar sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Sınavlı sistemin sadece belirli meslek dallarını kapsaması gerektiğini belirten ÖSYM Başkanı, "Yer yere de sınavla girilmez. Bunun için üniversite kontenjanlarını ülkenin ihtiyaçlarına göre arttırmak lazım. Mesela Avrupa'da lisans diploması veren fizik, matematik gibi programlara sınavsız girilir. Bir mühendislik ve tıp fakültesine sınav konulabilir, çünkü herkes okumak istiyor. Bilimle uğraşmak isteyen, istatistik yapmak isteyen, Türk dili ve edebiyatı veya matematik okumak isteyen zaten meslek sahibi olamıyor." dedi. Prof. Dr. Ünal Yarımağan, meslek liselilerin üniversiteye girmesi konusunda ise, "Meslek lisesine giden başarılı adaya da kendi alanında yüksek öğretime geçiş için bir imkan verilmeli" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious