Yarın 'Dünya Sağlık Günü'

Yarın 'Dünya Sağlık Günü'  .16715
  • Giriş : 06.04.2008 / 10:35:00

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ''iklim değişikliğinin, doğrudan ya da dolaylı olarak sağlığı derinden etkileyerek, sağlık sistemleri üzerinde önemli bir yüke neden olduğu, hiçbir ülkenin bunun dışında kalamayacağını'' bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilciliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, yarın kutlanacak Dünya Sağlık Günü'nün teması ''İklim Değişikliği Sağlık Sektörü İçin Bir Sorun'' olarak belirlendi.

Örgütün Avrupa Bölge Ofisi'nden bu konuda yapılan açıklamada, iklim değişikliğinin, doğrudan ya da dolaylı olarak sağlığı derinden etkileyerek, sağlık sistemleri üzerinde önemli bir yüke neden olduğu, hiçbir ülkenin bunun dışında kalamayacağı belirtildi.

Son 3 yıl içinde DSÖ Avrupa Bölgesinde binin üzerinde hava olayı gerçekleştiği, iklim değişikliğinin bu olayların sıklık ve şiddetini artırdığı belirtilerek, küresel ısınmanın engellenememesi durumunda sıcak dalgaları, sel ve kuraklıklar, giderek kötüleşen hava kirliliğiyle vektör (bazı canlı organizmalar) ve bitki dağılımındaki değişikliklerin milyonlarca insanın sağlığına zarar verebileceği kaydedildi.

İnsanların sağlığının bundan ne düzeyde etkileneceğinin bir dizi faktöre bağlı olduğu, coğrafya, sağlık sisteminin hazırlıklı oluşu, sağlık durumu, yaş, sosyal sınıf ve destek sistemlerinin insanların savunmasını olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekildi.

Kırsal bölgelerde yaşayan yoksulların, yaşlıların ve/veya hasta yaşlıların, aşırı hava şartlarına maruz kalan işçilerin en yüksek risk altında kalacak nüfus grupları olacağı belirtilen açıklamada, iklim değişikliğinin, sağlık eşitsizliklerini daha da kötüleştirerek yoksul gruplar üzerindeki baskıyı artırabileceğine işaret edildi.

Sağlık sistemlerinin, sağlığı iklim değişikliğinden koruma konusunda en önemli faktörü oluşturacağı ifade edilerek, iklim değişikliğinin büyük ölçüde çevresel ve ekonomik kaygılar çerçevesinde ele alınmasına rağmen, uzmanların iklim değişikliğinin şu anki ve gelecekteki sağlık sonuçlarıyla başa çıkma konusunda sağlık sistemlerini daha büyük rol üstlenmeye çağırdıklarına dikkat çekildi.

Ülkelere ''Sağlık sistemlerine iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden korunma konusunda önemli, yeni ve öngörüye dayalı bir yol izlemeleri'' çağrısında bulunan DSÖ, iklimin sağlık üzerindeki etkilerinin sağlık sistemleri üzerindeki yükü artıracağı, artan hastalık yükünün üstesinden gelinebilmesi için bu sistemlerin ciddi anlamda güçlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

DSÖ'den yapılan açıklamada, tahmin edilen sağlık etkilerinin çoğunluğunun hastalıkların sürveyansı, afetlere hazırlık ve birinci basamak sağlık hizmetleri gibi iyi bilinen müdahalelerle kontrol altına alınabileceği, sağlık profesyonellerinin, sağlığı iklim değişikliğinden koruma konusunda ön cephelerde mücadele ettikleri, bu nedenle sağlık çalışanlarının gerekli eğitimleri alarak becerilerini artırmaları gerektiği kaydedildi. Bu sayede yeni enfeksiyon hastalıklarının örüntüleriyle başa çıkma ve sıcakla ilgili hastalıkların semptom ve tedavileri konusunda beceri geliştirebileceklerine dikkat çekildi.

-''GELECEK KUŞAKLARI DA ETKİLEYECEK''-

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Dr. Marc Danzon da ''İklim değişikliğinin sağlığı riske attığını, mevcut eğilimin devam etmesi durumunda gelecek nesillerin de bunun olumsuz sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaklarını'' bildirdi.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi, karar alıcıların dikkatlerini iklim değişikliğinin getirdiği tehditlerle ilgili ikna edici kanıtlara ve bu sorunların neden acilen ele alınması gerektiğine çekmek için gün dolayısıyla yeni bir yayın çıkaracak.

''Avrupa'da Sağlığın İklim Değişikliğinden Korunması'' adını taşıyan bu yayında, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki mevcut ve tahmin edilen etkileriyle bunların Avrupa Bölgesindeki sağlık sistemlerine getireceği güçlükler açıklanacak.

-HEDEFLER-

DSÖ tarafından belirlenen, Dünya Sağlık Günü'nün amaç ve hedefler şöyle sıralandı:

''-İklim değişikliğinin farklı etkilerinden sağlığı koruma kampanyasına halkın katılımını hızlandırmak. Halk sağlığını Birleşmiş Milletler iklim değişikliği gündeminin ortasına yerleştirmek.

-İklim değişikliği ve sağlıkla çevre, gıda, enerji ve ulaşım gibi alanları bağlantılandırmak.

-İklim değişikliklerinin sağlık üzerindeki etkileriyle ilgili konuları duyurmak için ülkelerde etkinlikler düzenlemek.

-İklim değişikliklerini dengede tutma çabalarına mümkün olduğunca geniş katılım sağlamak.

-Bireyleri, sivil toplumu, uluslararası kurum ve kuruluşları ve hükümetleri harekete geçirmeye zorlayan tanıtım ve farkındalık yaratma kampanyaları düzenlemek.

-Özellikle Afrika'daki savunmasız ve fakir nüfusu iklim değişikliklerinden korumak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious