Yarın İspanya'da seçim günü

Yarın İspanya'da seçim günü.24912
  • Giriş : 08.03.2008 / 20:59:00

İspanya'da terör örgütü ETA'nın dün İsaias Carrasco'yu karısı ve kızının gözleri önünde öldürmesinin ardından yarın genel seçimlere gidilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Genel seçimleri "boykot" çağrısı yapan ETA'nın, seçimlere gölge düşürmek amacıyla düzenlediği belirtilen saldırı, tüm siyasi partilerle devlet kurumları ve sosyal örgütler tarafından sert dille kınandı.

ETA'nınsaldırısına demokratik tepki olarak, başta Bask halkı olmak üzere, tüm İspanyollara yarın sandık başına giderek oy kullanmaları çağrısında bulunuldu.

Bask gazeteleri de vatandaşlara "oy kullanın" mesajları verirken, dün akşam İspanya'nın birçok kentinde ETA'nın saldırısının kınandığı küçük çaplı gösteriler düzenlendi.

Bu arada Carrasco'nun daha önce görev yaptığı Arrasate Belediyesi'nin Başkanı'nın ETA yanlısı olduğu gerekçesiyle genel seçimlere girmesi yasaklanan Bask Ulusal Hareketi'nden (ANV) olduğu belirtilerek, gerek belediye başkanının gerekse ANV'nin cinayeti kınamaması tepkilere yol açtı.

Carrasco'nun cenazesi, ANV'nin karşı çıkmasına rağmen, halkın ziyaret etmesi ve ailesine başsağlığı dileğinde bulunması için belediye binasına götürüldü.

Carrasco'nun cenazesi, yerel saatle 17.00'de kaldırılırken, törene devletin üst düzey temsilcileri de katılacak.

35 milyon seçmen oy kullanacak

ETA'nın saldırısıyla bir anda gündem değişse de yarın yaklaşık 35 milyon seçmen, gelecek 4 yıl ülkeyi yönetecek hükümeti belirlemek üzere sandık başına gidecek.

ETA'nın saldırısının seçimlerin sonucuna etki etmesi beklenmezken, anketler iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun rakibi sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) lideri Mariano Rajoy'un 3-5 puan önünde olduğunu gösteriyor.

İspanya'da genel seçimlerle birlikte ülkenin 17 özerk yönetiminden biri olan Endülüs Özerk Yönetimi'nde de başkanlık seçimi yapılacak. Endülüs bölgesinde iktidarda olan PSOE'nin yeniden kazanması bekleniyor.

Güvenlik önlemleri artırıldı

İspanya'da yarın yapılacak genel seçimler nedeniyle güvenlik önlemleri artırıldı. Terör örgütü ETA'nın dün Bask bölgesindeki sosyalist partiden eski bir belediye meclis üyesini öldürmesinin ardından yarınki genel seçimlerde 71 binden fazla polis ve jandarmanın görev yapacağı açıklandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Justo Zambrana, alınan bazı özel güvenlik önlemleri de olduğunu, ancak bunları açıklama yetkisinin bulunmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious