Yarın Kadir gecesi

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, ”Kadir gecesi, Kur'an'ın indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu bir gecedir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kadir gecesinin son ilahi kitap Kur'an-ı Kerim ile insanlığı buluşturan bir başlangıç olduğunu belirten Bardakoğlu, “O Kur'an ki hesabı tutulayamayan bir hazine, herkese en doğru yolu gösteren daimi bir ışıktır. O'nun taşıdığı değer ve içerdiği anlamlar, koyduğu evrensel ilkeler tazeliğini ve canlılığını her zaman korur” dedi.

Kadir gecesinin insana, geçici hevesler ve sonu gelmez emeller peşinde bir koşuşturma içerisinde geçen hayatında soluklanma, durup düşünme, iç dünyasına dönüp geçmişinin bir muhasebesini yapma fırsatı sunduğunu ifade eden Bardakoğlu, şunları kaydetti:

“Tövbe işlediğimiz hatalardan dolayı yüce Mevla'nın huzurunda mahcubiyet ve pişmanlık duyma, günahlara bir daha dönmemek üzere yüz çevirme, hayatımızda yeni ve tertemiz bir sayfa açmaya karar verme demektir. Dua ise yalnızlaşan insanın sonsuz kudret sahibi olan Allah'ın azameti karşısında aczini kabullenmesi, O'na sığınması, ne isteyecekse O'ndan istemesidir. Hazreti Peygamberin ifadesiyle 'dua, rahmet kapılarının anahtarı, kulluğun ruhu ve ibadetin özüdür.' Allah Resulü, faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah'tan umarak bu geceyi güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı müjdesini vermiş, 'Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” diyerek dua etmemizi tavsiye etmiştir.

Manevi haz ve vecdin doruğa ulaştığı bu mübarek rahmet ve mağfiret ikliminde yüce Allah'tan bize imanı sevdirmesini, doğru bilgiden, dininde samimiyetten bizleri ayırmamasını, doğruyu bulduktan sonra kalplerimizi eğriltmemesini ve bizi affetmesini isteyelim.”

Bardakoğlu, mükafaatların sınırsız olarak verildiği bu gecede iyi ve güzel davranışların çoğalıp, kötü davranışların ise azalması dileğinde bulunarak, şunları bildirdi:

“Dinimiz hakkında sağlıklı ve doğru bilgimizin artmasına, sürekli, dengeli, kuşatıcı bir dindarlığa sahip olma şuurumuzun yükselmesini, aramızdaki sevgi ve bağışlamanın hepimizi kucaklamasını Yüce Allah'tan dileyelim.

Yakın ve uzak çevremizdeki acı ve sıkıntı içindeki yüzlerin gülmesi, akan göz yaşlarının dinmesi, bütün insanlık için korku, endişe, ümitsizlik ve acı veren, masum insanların ölümüne ve yaralanmasına sebep olan her türlü şiddet, terör ve savaşın sona ermesi ve bütün bunların yerini adalet, sevgi, barış ve hoşgörünün alması için dua edelim.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious