Yarın Miraç kandili

  • Giriş : 09.08.2007 / 18:58:00

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, ''Miraç, insanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikayesidir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bardakoğlu, yarın gece kutlanacak Miraç Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda, Miraç'ın göklere olduğu kadar, insanın kendi semasına, kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuk olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''10 Ağustos 2007 Cuma gecesini Cumartesi gecesine bağlayan gece, Peygamberimizin bütün insanlığı temsilen Cenab-ı Hak'kın yüksek huzuruna kabulü anlamına gelen kutlu Miraç gecesini yeniden idrak etmiş olacağız. Recep ayının 27. gecesinin tanık olduğu bu 'büyük buluşma', aslında her müminin günde 5 kez namaz aracılığıyla bir sırrını yaşadığı hikmetlerle dolu bir yolculuktur.

Miraç, insanın erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş hikayesidir. Sadece Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa ve varlığın düzeylerinde, hakikat göğünün katmanlarında değil, insanlığın Allah'a ulaşan yolunun duraklarında da gerçekleşmiş kutlu bir yolculuktur.

Yeryüzünün iki manevi merkezinde, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'da ve göklerde Hazreti Peygamberle gerçekleşen bu kutlu yolculuk, bugün bizim için manevi merkez olan gönül dünyamızda gerçekleşmelidir.

Sevgili Peygamberimizin Miraç'ından ilham alarak bireyin, toplumun ve topyekün insanlığın yükselişi üzerinde düşünmek zorundayız. Tarih bize milletlerin ve devletlerin sadece kudret, ekonomik güç ve teknolojik üstünlükle yükselemeyeceğini açık bir şekilde göstermiştir. Milletlerin yükselişi ancak siyaseti ahlakla, maddi gücü erdemle, teknolojik üstünlüğü ilim ve irfanla buluşturarak gerçekleşebilir. Hatta, güç ve kudret sahibi nice milletlerin ve devletlerin bu değerleri yitirdiğinde hem kendilerini hem de insanlığı aşağıların aşağısına yuvarlaması kaçınılmazdır. Bu sebepledir ki her zaman derin üzüntülerimizi tekrarlamak zorunda kaldığımız insanlık dramlarına her geçen gün bir yenisinin eklendiğine şahit oluyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious