Yarınki maçı kim kaybederse kaybetsin yarıştan kopmaz

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

A Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemlerinde yarın oynayacakları Yunanistan maçının sonucu ne olursa olsun Yunanlı rakiplerinin ellerini sıkmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fatih Terim, takımda sakat ve cezalı futbolcuların bulunduğunu ancak bu durumun eksik oldukları yönünde yorumlanmaması gerektiğine dikkat çekerek ,"Eksik kelimesini kullanmam. Sayısal olarak varız, eksik değiliz. Sakatlıkları ve eksikleri Türkiye'de bıraktık. Biz buraya eksik gelmedik." dedi.
A Milli Takımlar Teknik Direktörü ve Baş Sorumlusu Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası grup elemelerinde yarın akşam oynayacakları Yunanistan maçı öncesinde Atina'da, Ledra Marriot Otel'de bir basın toplantısı düzenledi.
Fatih Terim, yarın oynayacakları karşılaşmanın iki ülke açısından da önemli olduğunu belirterek, "Yunanistan ve Türkiye iki dost ülke. Biz onları daha önce çiçeklerle karşılamıştık, onlar da bizi çok hoş karşıladılar. Gerçi biraz trafiğe kaldık; ama aynı misafirperverliği biz kendi ülkemizde oynayacağız 2. maçta göstereceğiz. " diye konuştu.
Sırasıyla oynayacakları Yunanistan ve Norveç maçlarından galibiyetle ayrılmaları halinde grupta ileride oynayacakları maçlara daha avantajlı çıkacaklarını kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, "Grubun 3 iddialı takımından ikisi yarın, diğer ikisi de çarşamba günü karşılaşacak. Sonuca baktığımız zaman Norveç'le 5. maçımızı oynayacağız ve daha 7 maç var. Muhakkak ki Avrupa şampiyonasına gitmek için bu maçlar önemli, ama dışarıda da çok puan var. Yani bir kredi almak, bir moral için önemlidir bu iki maç, ama baktığımız zaman 7 maç daha var. Kim kaybederse kaybetsin yarıştan kopmuş olmaz; çünkü çok maç var." şeklinde konuştu.
Yunanistan'ın yarınki maç öncesinde favori gösterilmesinin doğal karşılanması gerektiğini belirten Fatih Terim, "Bizim grupta kalan maçlarda çok enterasan sonuçlar olacağını düşünüyorum. Yunanistan'ın yarınki maçta favori gösterilmesi bizi etkilemez. Kendi sahasında, kendi seyircisi önünde doğal olarak böyle düşünülebilir; ama söylemlerle eylemler çok farklıdır." açıklamasında bulundu.
Terim, grupta daha önce oynadıkları karşılaşmalar öncesinde maç kadrolarını açıkladığını ancak yarınki maçın kadrosunu önceden açıklamayacağını kaydetti.
"OYUN ANLAŞIMIZDA BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK"
Yunanistan'ın 2004 yılında Avrupa şampiyonu olduğu dönemden çok farklı bir oyun anlaşıyla mücadele ettiğini ifade eden Terim, şöyle devam etti: "Yunan takımı bildiğiniz gibi şampiyon olduğu dönemdeki gibi eleştirilen, çok defans yapan oyun anlayışında değil. Zaten birçok oyuncusu Avrupa şampiyonasından sonra Avrupa'ya transfer oldu. Bu da onların güvenini en üst seviyeye getirdi; ancak biz de oyun anlayışımızda değişiklik yapmayacağız. Atağa atakla karşılık vereceğiz. Özünde biz de oynamak istiyoruz. Oynadığımızdan zevk almak istiyoruz, keyif almak istiyoruz. Birkaç ufak değişiklik dışında oyun anlayışımızın özünde büyük bir değişiklik olmayacak."
"AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUNU BİZ DE TATMAK İSTİYORUZ"
Yunanistan Milli Takım Teknik Direktörü Otto Rehhaggeli, Avrupa şampiyonluğunu kazanan bir takımın başında bulunmasından dolayı kıskandığını ifade eden Terim," Ben sahip olduğum oyuncularla gurur duyuyorum. Milli Takım bazında biz de Avrupa şampiyonluğunu tatmak istiyoruz. Ben Türkiye'de çalışmayacağımı belirtmeme rağmen, Türk futbolcularına inanılmaz inandığım ve güvendiğim için milli takımda görev almayı kabul ettim." diye konuştu.
Yunanistan'la yarın oynayacakları karşılaşmadan her türlü sonucun çıkabileceğine dikkat çeken deneyimli çalıştırıcı, sonuç ne olursa olsun dostluğun kazanması gerektiğine işaret etti. Terim, şöyle devam etti:" Sahada muhteşem bir mücadele bekliyor herkesi. Kazanırız, kaybederiz. Futbol zaten bunun arasında geçen bir oyun. Kazansak da kaybetsek de Yunanlı arkadaşlarımızın ellerini sıkmaktan mutluluk duyacağız. Bu sadece bir oyun. Buradan çıkacak çok önemli mesajların herkese örnek olacağını düşünüyorum."
"VOLKAN'A GÜVENDİĞİMİZİ ORTAYA KOYDUK"
Kaleci Volkan Demirel'in Yunanistan maçında oynayacağını önceden açıklayarak kendisine olan güvenlerini ortaya koyduklarını belirten Fatih Terim,"Rüştü, Volkan'a göre daha tecrübeli bir kaleci. Volkan'ın da diğer kalecilere göre daha tecrübeli olduğu açık. Onun için ben ilk 11'de Volkan'ın oynayacağını garanti ettim. Açıkcası bu, güvenimizi ve itimadımızı ortaya koyan bir açıklamaydı. Bunu erken açıklamasaydım maçta kimin oynayacağı konusunda spekülasyonlar olacaktı. Bu da direkt Volkan'ı etkileyecekti." açıklamasında bulundu.
"GRUPTA HERKESİN ŞANSI VAR"
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda mücadele ettikleri C Grubu'nda her takımın gruptan çıkma şansının bulunduğunu kaydeden Terim, "Grupta Türkiye, Yunanistan ve Norveç dizilecek gibi gözüküyor. Biz yarın oynarken Norveç - Bosna maçı da önemli. Bosna'nın 4 puanı var, ama grubun iyi takımlarından birisi. Burada sizin oynadığınız maçın dışındaki maçında önemi var. Norveç'in Moldova maçının çok sıkıntılı geçtiğini biliyoruz. Yani grupta herkesin şansı var. Ben kopmaların haziran ayından sonra bekliyorum. Tabi bizim için Norveç ve Yunanistan çok önemli rakipler." şeklinde konuştu.
- ŞUAN NORVEÇ MAÇINI DÜŞÜNMÜYORUZ -
Bu arada basın toplantısını takip eden Norveçli bir basın mensubunun, 28 Mart'ta Almanya'da seyircisiz oynanacak Norveç maçıyla ilgili sorusuna ise, Terim, şuanda Norveç maçını düşünmediğini, çünkü önünde Yunanistan ile oynayacağı çok önemli bir maç olduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Biz gruptaki tüm rakiplerimizi ciddiye alıyoruz ve maç maç düşünüyoruz. Şuanda Norveç maçını düşünmüyorum, önümüzde Yunanistan ile oynayacağımız çok önemli bir maç var ve onu maçı düşünmek zorundayız. Fakat, ben Norveç'i de çok iyi tanıyorum. Kaliteli oyuncuları var. Ligi kaliteli, bir çok oyuncusu İngiltere Premier Ligi'nde oynuyor. Norveç'le 96 Avrupa Şampiyonası Grupları'nda da beraberdik ve o zaman da Türkiye Milli Takımı'nın başında ben vardım. İki önemli maç oynadık. Norveç'i ciddiye alıyoruz, iyi bir rakip ve Yunanistan maçından sonra da Norveç maçına konsantre olacağız. Zaten Norveç'in Bosna&Hersek ile oynayacağı Saraybosna'daki maçı da yardımcım takip edecek.''
Terim, Yunanlı bir gazetecinin, Ümit Karan'ın neden milli takıma çağrılmadığı yönündeki sorusuna ise "Ben bunun nedenini size açıklamak zorunda değilim. Öyle görülmüş, öyle uygulanmış. "diye cevap verdi.
Tecrübeli çalıştırıcı, yarın oynayacakları karşılaşmanın milli bir maç olduğunu hatırlatarak, karşılaşmayı milli bir dava olmaktan çıkarma amacında olduklarını yineledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious