Yarış kızışıyor: Obama, Clinton'a yetişti

Yarış kızışıyor: Obama, Clinton'a yetişti.14132
  • Giriş : 04.02.2008 / 09:25:00

ABD'de kasımda yapılacak başkanlık seçiminde partilerin adaylarının belirlenmesinde büyük rol oynayacak, yarınki önseçimlerin öncesinde, Demokrat Parti'de Barack Obama, anketlerde Hillary Clinton'a yetişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CBS televizyonuyla The New York Times gazetesinin ortak anketinde, yarınki "Süper Salı" öncesinde New York senatörü Clinton ve İllinois senatörü Obama'nın, yüzde 41'er oranında destek aldıkları belirtildi.

USA Today gazetesiyle Gallup kuruluşunun anketinde de Clinton'a yüzde 45, Obama'ya da yüzde 44 oranında destek geldiği dile getirildi.

Ancak bu bir puanlık fark, anketin istatistiki hata payı içinde yer aldığından, iki adayın eşit durumda olduğu kaydedildi.

Hillary, son kampanya konuşmalarında Obama'yı Amerikan halkını yanıltana çıklamalar yapmakla suçlayarak, rakibinin ilerleyişini önlemeye çalıştı.

"Değişim" sloganını işleyen Obama ise Demokrat Parti'yi zafere götürecek ismin kendisi olduğunu söyledi.

Cumhuriyetçilerde son durum

Son anketlere göre, Cumhuriyetçi Parti'de ise Arizona senatörü John McCain, rakibi eski vali Mitt Romney'in açık farkla önünde görülüyor.

CBS/New York Times anketinde, McCain'e yüzde 42, Romney'e ise yüzde 23 oranında destek verildiği görüldü.

USA Today/Gallup anketindende McCain, yüzde 24'e karşı yüzde 42 ile önde çıktı. Diğer iki Cumhuriyetçi aday eski vali Mike Huckabee ve milletvekili Ron Paul ise daha geride kaldı.

Ilımlı ve ortayolcu Cumhuriyetçilerin adayı olan McCain, son açıklamalarında, Süper Salı'yı kazanacağını umduğunu söyledi. Muhafazakar değerlere sahip çıkan Romney ise McCain'in "muhafazakar bile olmadığını" savunarak Cumhuriyetçilerden kendisini desteklemelerini istedi.

"Süper Salı"da ne olacak?

Yarın, Cumhuriyetçi Parti'de 21 eyalette, Demokrat Parti'de ise 22 eyalette ve ABD'ye ait bir bölge olan Amerikan Samoası'nda önseçimler yapılacak.

Bu eyaletlerden 19'unda iki partinin birden önseçimleri gerçekleştirilecek. İki eyalette sadece Cumhuriyetçi Parti'nin, üç eyalette de sadece Demokrat Parti'nin ön seçimleri yapılacak.

ABD başkanlık yarışındaki karmaşık önseçim sisteminde seçmenler, aslında doğrudan adaylara değil, bu adaylar arasında daha sonra resmen seçim yapacak olan delegeleri seçiyor.

Eyaletlerde destekledikleri başkan adayının aldığı tercihe göre belirlenmekte olan Demokrat delegeler, ağustos sonunda Denver kentinde yapılacak parti konvansiyonu sırasında Demokrat Parti adına kasımda yarışacak adayı resmen seçecek.

Aynı esasa göre belirlenmekte olan Cumhuriyetçi delegeler de eylül başında birbirine komşu Minneapolis ve St. Paul kentlerinde düzenlenecek parti konvansiyonunda partinin başkan adayını seçecek.

Demokrat Parti'nin başkan adaylığını elde etmek için, önseçimler sonucunda delege sayısının yarıdan bir fazlası olan 2 bin 25 delege kazanmak gerekiyor.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olabilmek için ise önseçimler sonucunda delege sayısının yarıdan bir fazlası olan bin 191 delege kazanma zorunluluğu bulunuyor.

Delegelerin büyük çoğunluğu, önseçimler sonucu ortaya çıkıyor. Partiyöneticileri, milletvekilleri ve senatörlerden oluşan "süper delegeler" ise seçimsiz, partilerin konvansiyonlarında oy verecek.

Yarınki "Süper Salı" önseçimleri sonucu örneğin Cumhuriyetçi Parti'de McCain'ın ezici üstünlük sağlaması durumunda, rakiplerinin çekilmesi kuvvetle muhtemel görülüyor.

Demokrat Parti'de ise Clinton-Obama yarışının, "Süper Salı"dan sonra da sürmesi daha güçlü olasılık olarak değerlendiriliyor.

ABD'de Süper Salı'dan sonra 20 dolayında daha eyalette, gelecek haftalarda ön seçimler yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious