Yarışmalar, arsızlaştırıyor!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Şöhret olmak isteyenlerin katıldığı yarışma programları her geçen gün daha fazla tepki topluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Top Model Türkiye’, ‘Oryantal Star’ gibi programların başta gençler olmak üzere toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediğini dile getiren yazar ve uzmanlar, eleştirilerinde ağır ifadelere yer veriyor. Konuyu iki gün üst üste köşesine taşıyan Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, yaşananları ‘edepsizlik’ olarak niteledi. “Manken adayı diye sunulanlar alenen çocuk.” diyen Altaylı, kendi kızının aynı ortamda bulunması fikrini bile içinin kaldıramadığını yazdı. Altaylı, yarışmanın jüri üyelerine de tepki gösterdiği yazısında şu ifadelere yer verdi: “Henüz gelişimini tamamlamamış çocuklara jüri üyeleri estetik ameliyat olmalarını tavsiye ediyor, bazılarını milyonların önünde aşağılıyor. Ne diyeceğimi, ne düşüneceğimi bilemedim. Yapılan rezalete ad koyamadım.” Yazısında RTÜK Başkanı Zahid Akman’a da seslenen Altaylı, “Siz kendi evladınızı böyle bir yarışmada görmek ister misiniz? Kendi çocuğunuzu görmek istemediğiniz bir yerde başkalarının çocuklarının görünmesinden hoşnut musunuz?” ifadelerini kullandı.

Bu bir arsızlaştırma eğitimi

Gazeteci yazar Zeki Coşkun’a göre ise söz konusu yarışmalar birer ‘arsızlaştırma eğitimi’. Yarışmaya katılanlara maddi hedefler gösterildiğine dikkat çeken Coşkun, “Bu, insanların vaatlerle maymunlaştırılmasından başka bir şey değildir.” diye konuşuyor. Televizyon eleştirmeni Sina Koloğlu, Altaylı’nın yazısına taşıdığı yarışmanın aynısının Almanya’da da yayınlandığını ve orada da tartışıldığını söylüyor. Düzeyli yapıldığı sürece mankenlik yarışmalarına karşı olmadığını aktaran Koloğlu, şöyle konuşuyor: “Türkiye bir tekstil ülkesi. Bunun tanıtımı için mankenlik mesleğine ihtiyaç var. Artık tesettürlü tesettürsüz bütün tekstil ürünleri sergilenerek satışa sunuluyor. Bunu sunacak insanlar lazım. Ama bunun bir yolu, usturubu vardır.” Yarışmacı ve jüri üyeleri arasında yaşanan diyalogların en büyük sorunu oluşturduğunu belirten Koloğlu, “Çocuğa senin ayağın şöyle, senin duruşun böyle gibi sözlerin sarf edilmesi yanlış.” diyor.

“Doğru düzgün din ve ahlak eğitimi vermezseniz olacağı budur.” diye konuşan Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ali Murat Yel ise Koloğlu’nun aksine bu tür yarışmaların toplumun ahlaki yapısının bozduğu görüşünde. Ailelerin, çocuklarının önüne sağlıklı modeller koymadığını belirten Yel, “Biz büyürken önümüzde örnek alabileceğimiz insanlar vardı. Türk büyüklerinin hayatı, tarihî kahramanlar gibi. Ama şimdiki çocukların böyle bir imkanı yok. Çocuğun önüne sağlıklı model koyamazsanız o da kendine en yakın televizyonu görecek ve model olarak magazin programlarında gördüklerini alacak.” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious