Yarismaya katilan asçilar, motorlu testere ile buzdan heykeller yapti

  • Giriş : 20.11.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Antalya'da, bu yil üçüncüsü gerçeklestirilen Türkiye Gastronomi Yarismasi'na katilan Türkiye'nin önde gelen asçilari, yeteneklerini motorlu testere ve zimparalarla denedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mumdan, bronzdan ve tastan yapilan heykeller herkes tarafindan bilinir. Fakat Antalya'da heykel literatürüne farkli bir kavram kazandirildi. Antalyali asçilar, yemek yapmayi birakip buzdan heykel yapmaya basladi.

Iklim sartlari sebebiyle kar yüzüne hasret Antalyalilar, bu özlemlerini tonlarca agirligindaki buzlara sekil vererek gideriyor.

Antalya'da düzenlenen Gastronomi yarismasina katilan asçilar, hobilerini yarismaya katilarak tescillemek için ugrasiyor. 50 ila 100 kilogram agirligindaki buz kaliplarini ellerine aldiklari motorlu testereler ile yontan asçilar, heykeltiraslik egitimi almadan birbirinden degisik eserler ortaya koyuyor. Ortaya çikan bu eserler asçibaslarindan olusan bir jüri tarafindan degerlendirilip, ödüllendiriliyor. Ama bütün heykeller, fuar alanina getirilerek insanlara tanitiliyor.

"Neden 3 - 4 saat sonra yok olacak bir heykel için saatlerinizi harciyorsunuz." sorusuna "Ben bir asçiyim ayni zamanda isimin sanatçisiyim." diyerek cevap veren Fedai Pusta, buzdan heykel yapma isini Uzakdogulu bir asçidan ögrendigini söylüyor. Herhangi bir resim veya heykeltiras egitimi almadigini anlatan Fedai Usta, "Kafamda tasarladiklarimi buzun üzerinde uyguluyorum. Maalesef Türkiye'de henüz bu konuda egitim veren bur kurum yok. Ben kendi kendimi gelistirerek bu isi yapmaya basladim." derken, 15 yillik asçi oldugunu da sözlerine ekliyor.

Resimlere merakli oldugunu ve baktigi hemen her resmi buz üzerine yansittigini aktaran Ekrem Sirin ise, bir heykeli 1 saatte çikarabilecegini söylüyor. Isin en üzücü tarafinin yaptigi heykellerin birkaç saat sonra erimesi oldugunu anlatan Ekrem Sirin, "Ben içimden geçenleri yapiyorum. Ona bir 5 dakika karsisina geçip baktigimda mutlu oluyorum." açiklamasinda bulundu.

Motorlu testerelerle adeta bir heykeltiras gibi buza sekil veren asçilari merakli gözlerle izleyenler ise, bu isin bir sanat oldugu görüsünde birlesiyor. Kilolarca agirligindaki bir buz kütlesini bir papagana veya bir eyfel kulesine dönüstürmenin çok zor oldugunu söyleyen izleyenler, asçilarin bu yeteneklerini tebrik edilmesi görüsünü savunuyor.

Bu arada 1 saatlik ugrasin ardindan ortaya çikan buzdan heykeller, Türkiye Gastronomi Yarismasi bünyesinde sergilendi. Izleyenlerden tam not alan eserler, Antalya'nin sicagina fazla dayanamadi. Içten içe eriyen buzdan heykeller, yarisma alaninin da islanmasina yol açti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious