YARSAV başkanına ikinci soruşturma

YARSAV başkanına ikinci soruşturma.8462
  • Giriş : 31.05.2009 / 07:13:00
  • Güncelleme : 30.05.2009 / 23:38:05

YARSAV başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na Adalet Bakanlığı’ndan Hrant Dink soruşturması.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adalet Bakanlığı'nın, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'na Hrant Dink öldürüldükten sonra yaptığı açıklamalar yüzünden “görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırmak” suçlamasıyla soruşturma açtığı ortaya çıktı.

Bakanlık, Eminağaoğlu'nun “301. madde ile ilgili davalar kamuoyu ve medya baskısıyla açıldı, hukuksal boyutta görülüp değerlendirilmedi, Hrant Türk olarak görülmedi, sorun Atatürkçülüğü ve Lozan'ı yozlaştıranlar ve oluşturdukları kamuoyunun sorunudur” sözlerini disiplin suçu olarak görerek Eminağaoğlu'ndan savunma istedi.

Tarafsızlık sorusu

Adalet Bakanlığı müfettişlerinin yürüttüğü soruşturmada Eminağaoğlu'na Dink ile ilgili yöneltilen suçlamalar soruşturma evrakında “Yaptığınız işler ve davranışlarınızla görevinizi doğru ve tarafsız yapamayacağınız kanısı uyandırdığınız” başlığı altında yer aldı. Bu suçlamaya kanıt olarak gösterilen fiiller arasında Eminağaoğlu'nun Hrant Dink cinayetinden sonra yaptığı açıklamalar da gösterildi. Müfettişler, Eminağaoğlu'nun internette hukukçuların üye olduğu (adalet.org) sitesine yazdığı yazıdan alıntı yapılarak hazırlanan haberler ile bazı TV kanallarına verdiği demeçlerin disiplin suçu oluşturduğunu iddia etti. Eminağaoğlu'nun cezalandırılması istenen konuşmaları şunlar:

* 301. madde ile ilgili davalar kamuoyu ve medya baskısıyla açıldı. Hukuksal boyutta görülüp değerlendirilmedi.

* Dink, Türk olarak görülmedi. Sorun Atatürkçülüğü ve Lozan'ı yozlaştıranlar ve oluşturdukları kamuoyunun sorunudur.

* Dink davasında bazı kişilerin (Ergenekon sanığı Kemal Kerinçsiz da bunlardan biriydi) hukuken müdahil taraf sıfatına kabul edilmeleri hukuka aykırıydı.

* Haklarında 301'den dava açılan kişilerin sözleri her boyutu ile basına yansıtılmadı.

* Dink'in mahkum olmasına neden olan sözünün sözlerinin hangi platformda söylendiğine bakılmadı.

* 301. maddedeki Türklük kavramının davaya bakan yargıcı da kapsayıp kapsamayacağının tartışılması gerekir.

* Hrant Dink'in yazısında suç işlemediği yönünde tebliğname hazırladım ancak Yargıtay ret cevabı verdi.”

Eminağaoğlu'na disiplin cezası verilip verilmeyeceğine HSYK karar verecek.

SUÇSUZ OLDUĞUNU SAVUNDU

YARSAV Başkanı , Hrant Dink'in, TCK'nın 301. maddesinden yargılandığı davada hazırladığı tebliğnamede Dink'in suçsuz olduğunu belirtmiş ve Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin verdiği mahkumiyet kararının bozulmasını istemişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, mahkumiyet kararını bozması üzerine ise bu karara itiraz ederek dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na götürmüştü. Genel Kurul'un bu itirazı reddetmesi üzerine Dink, “Türklüğü aşağılamak” suçundan mahkum olmuştu. Eminağaoğlu, dava sırasında gösterdiği tavrını, Dink cinayetinden sonra da devam ettirmişti.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*