YARSAV üyelerinin sabrı taştı!

YARSAV üyelerinin sabrı taştı!.8462
  • Giriş : 11.03.2009 / 08:38:00
  • Güncelleme : 11.03.2009 / 08:48:37

Eminağaoğlu'na, birlik üyelerinin bulunduğu yargı mensupları tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Hakim ve savcıların kullanımına açık olan "adalet.org" sitesine görüşlerini açıklayan meslektaşları, Eminağaoğlu'nun tavrının yargı-ya güveni zedelediğini hatırlatarak, istifasını istedi.


Ersöz, mahkeme sorgusunda bilgiyi doğruladı. Eminağaoğlu, Ergenekon soruşturmasını sürekli eleştirdi, savcılara yönelik hakaretlere varan sözler sarf etti. Bağırarak düzenlediği basın toplantılarında, hükümete ağır eleştirilerde bulundu. Mustafa Balbay'ın tutuklanmasından sonra Cumhuriyet Gazetesi'ne 'destek' ziyaretinde bulundu. Eminağaoğlu, 28 Şubat döneminde yargıya yapılan baskıların belgeleriyle ortaya çıkmasına rağmen tek kelime etmedi. Yaptığı açıklamalarla kamuoyunun tepkisini çeken Eminağaoğlu, yargı mensuplarını da rahatsız etti. Hakim ve savcıların üye olduğu www.adalet.org isimli sitede ziyareti değerlendiren hukukçular, Eminağaoğlu'nun yargı mensuplarının kurduğu bir derneğin başkanı olarak hareket etmediğini dile getirdi. Bazı hakim-savcılar ise Balbay'a destek ziyaretini 'büyük yanlış' olarak niteledi. Sitedeki mesajlardan bazıları şöyle:

Hakim C.A.: Eminağaoğlu, ya yargı mensuplarının kurduğu derneğin başkanı olduğunu unutmayarak hareket etmeli ya da istifa etmelidir."

Hakim A.B: Yargı mensubu ve bir derneğin başkanı olarak sanıklarından birine haklı-haksız, destek-köstek olacak şekilde beyanlarda bulunamaz. Bu tür davranış yargıya zarar verdiği gibi başında olduğu YARSAV'a da büyük zarar verir.

Hakim S.K: Acaba YARSAV başkanı bize ne kadar zarar verdiğinin farkında mı?

Hakim B.K.: Özgürlükçü çağdaş düşüncenin ürünü olan bir kurumu bir kişi nasıl köleleştirir?

Vakit Gazetesi'ne ziyarete gider mi?

Hakim M.G.: Kurucu üye olarak söyleyeceklerim var. Eminağaoğlu, üyesi olduğu derneği diğer 'sivil toplum örgütleri' ile karıştırıyor olmalı. Bizim yargı mensupları olduğumuzu ve öncelikli ilkemizin tarafsızlık olduğunu buradan kendisine hatırlatmak isterim. Yarın öbür gün, diğer gazetelerden ya da özellikle Vakit Gazetesi'nden bir yazar da tutuklandığında ziyarete gidecek mi acaba?

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*