Yaş 14, izlenen şiddet sahnesi 100 BİN

Yaş 14, izlenen şiddet sahnesi 100 BİN .18144
  • Giriş : 07.10.2008 / 20:25:00

RTÜK açıkladı: Bir çocuk 14 yaşına gelene kadar televizyonlardan 100 bin şiddet, 8 bin cinayet sahnesi izliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Nurullah Öztürk, yapılan araştırmalara göre bir çocuğun 14 yaşına gelene kadar televizyonlardan 100 bin şiddet, 8 bin cinayet sahnesi izlediğini bildirdi.

RTÜK tarafından düzenlenen, ''Çocuk Gerçeği ve Medya Okuryazarlığı Dersinin Önemi'' konulu uluslararası panelde konuşan Öztürk, en etkili ve en çok kullanılan kitle iletişim aracı televizyonun, çocukların okuldan sonra en çok vakit geçirdikleri araç olduğunu söyledi.

Her 5 çocuktan birinin odasında televizyon bulunduğunu ve çocukların 2-2,5 yaşında televizyon izlemeye başladıklarını anlatan Öztürk, günde ortalama 5 saat televizyon izleyen çocukların neyi ne kadar, ne süreyle izleyeceklerine de kendilerinin karar verdiklerini kaydetti.

Nurullah Öztürk, dünya nüfusunun 3'de 2'sinin çocuk ve gençlerden oluşmasına rağmen televizyon programlarının sadece yüzde 5'inin çocuklara yönelik olduğuna işaret ederek, ''Yapılan araştırmalara göre, 14 yaşına gelene kadar bir çocuk televizyonlardan yaklaşık 100 bin şiddet, 8 bin cinayet sahnesi izlemiş oluyor. Bu da zihinlerde yer ediyor ve karmaşıklığa yol açıyor'' diye konuştu.

Panelin, ''Uluslararası Uygulamalar Bağlamında Televizyonlarda Çocuk ve Gençlik Programları'' konulu oturumunda konuşan Hollanda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (NICAM) Başkanı Wim Bekkers da kendi ülkesinde hükümetin çocukları televizyonların kötü etkilerinden koruma konusundaki sorumluluğu medyaya verdiğini söyledi.

Medyanın da programlar konusunda bir içerik sınıflandırma sistemi kurduğunu anlatan Bekkers, ülkesinde televizyon programlarının yanı sıra sinema filmleri, DVD'ler ve bilgisayar oyunlarının da sınıflandırıldığını kaydetti.

Katar El Cezire Çocuk Televizyonu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Mellouk da, Yerli bir kanalla çocukların kimliklerinin gelişimine katkıda bulunmak istediklerini, çocukların kimlik oluşumuna yönelik ve Müslümanlıkla ilgili değerleri korumak istediklerini söyledi.

Mellouk, tüm dünya medyasının İslamiyetle ilgili olumsuzluk sunduğunu, bu nedenle kendilerinin de bunun tersini yapmaya çalıştıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*