YAŞ bugün toplanacak

YAŞ bugün toplanacak.16648
  • Giriş : 01.08.2008 / 08:32:00

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında bugün toplanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde, komuta kademesinin belirleneceği "Yüksek Askeri Şura" bugün başlıyor. Dört gün sürecek Şura, Orgeneral Yaşar Büyükanıt için, bir anlamda veda toplantısı olacak. Büyükanıt'ın toplantıda bir veda konuşması yapması bekleniyor.

Emekliye ayrılacak Büyükanıt'ın yerine ise, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ gelecek. Başbuğ, 2010 yılına kadar Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütecek.

Orgeneral İlker Başbuğ'dan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı için ise en güçlü isim Jandarma Genel Komutanı Orgenaral Işık Koşaner. Koşaner bu göreve getirilirse 2010 yılında Genelkurmay Başkanı olacak.

Koşaner'den boşalacak olan Jandarma Genel Komutanlığı için de 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın ismi öne çıkıyor. Hava ve Deniz Komutanlıklarında ise değişiklik yok.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ise bu yıl karargahtan ayrılıyor. Saygun'un İstanbul'daki birinci Ordu komutanlığına getirilmesi bekleniyor. Genelkurmay İkinci Başkanlığı'na bu yıl korgeneralikten orgeneralliğe terfi edecek yeni bir ismin getirileceği belirtiliyor.

Tayin ve terfilerin yanısıra dört günlük toplantının gündeminde ihraç dosyaları da var. İrticai faaliyetler ve disipsizlik nedeniyle subay ve astsubayların ihracına karar verilecek. Hükümet kanadının irticai faliyetlere katıldığı gerekçesiyle ordudan atılacak personelin dosyasına yine şerh koyması bekleniyor.

YAŞ toplantısında ihraç kararları üzerinde Ergenekon'la ilgili iddiaların etkisinin olup olmayacağı ya da bu konunun gündeme gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

YAŞ olağan toplantısı, 4 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Şurada alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

Toplantıya kimler katılacak?

Toplantıya, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, 2'nci Ordu Komutanı Orgeneral Hasansız, 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Atila Işık, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Donanma Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin KomutanıOrgeneral Erdal Ceylanoğlu katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*