Yaş çayda alım fiyatı açıklanıyor

Yaş çayda alım fiyatı açıklanıyor.21653
  • Giriş : 12.05.2009 / 12:18:00

Doğu Karadeniz'de 200 binin üzerinde üreticiyi ilgilendiren yaş çayda 2009 yılı fiyatının Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in katılımıyla 14 Mayıs Perşembe günü açıklanması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yörede resmi rakamlarla 767 bin, gayri resmi rakamlarla 850 bin dekar alanda yaklaşık 204 bin üretici çay tarımı yapıyor. Son yıllarda yaş çay üretimi yılda 1 milyon ile 1 milyon 200 bin ton arasında değişiyor. Bundan da 200-220 bin ton civarında kuru çay elde ediliyor.

Rize Ziraat Odası geçen yıl yaş çay için 1,10 lira fiyat isteğinde bulunmuş, ancak alım fiyatı 73,7 kuruş,destekleme primi 11,3 kuruş olmak üzere, toplam 85 kuruş olarak açıklanmıştı.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl odalarının bölgedeki bütün sivil toplum örgütleri ile yaptığı değerlendirme sonucunda 1,20 lira fiyat talep etmeyi uygun bulduklarını belirterek, ''Bu fiyat da aslında yeterli değil. Ancak yaşanan kriz ortamında 'devletimize çiftçimizin de bir katkısı olsun' düşüncesiyle bu fiyatı önermeyi uygun bulduk'' dedi.

Alım fiyatından ziyade özellikle destekleme priminin yüksek tutulmasını istediklerini, böylece çayın maliyetinin artmayacağını ifade eden Paliç, şunları söyledi:

''Bölgenin tek geçim kaynağı çaydır. Bu nedenle çaya sadece ticari anlamda bir fiyat verilmesi doğru değildir. Bölgedeki insanların burada yaşaması, geçimlerini sağlaması çaya bağlı. Fiyatın bu durumun göz önüne alınıp açıklanmasını istiyoruz.''

ÇAYÜDAD BAŞKANI MAVİ

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi ise dernek olarak yaş çay fiyatının gübre fiyatıyla orantılı olmasını istediklerini söyledi.

Mavi, bir ton gübrenin bin 150 lira civarında olduğunu, bu nedenle yaş çay fiyatının en az 1,15 lira olması gerektiğini vurgulayarak, ''Bölge insanının, özellikle de Rizeli'nin çaydan başka geliri yok. Fiyat verilirken bu göz önüne alınmalıdır'' diye konuştu.

Yaş çaya istedikleri fiyatın verileceğinden endişe duymadıklarını ifade eden Mavi, ''Geçen yıl yaş çay fiyatı, beklentimizin altında olduğu için ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde eylem yapmıştık. Biz hiçbir zaman eylem hazırlığı yapmayız. Ama istediğimiz fiyatın verilmemesi halinde de tepkimizi ortaya koyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.

Mavi, yaş çay fiyatından daha önemli konunun sektördeki özel firmalarla ilgili sorunlara çözüm getirilmesi olduğunu belirterek, ''Çayımızı verdiğimiz özel firmaların paramızı ne zaman verecekleri belli değil. Ayrıca çoğu zaman para yerine kuru çay veya gıda veriyorlar. Bunun bir düzene sokulması gerekir. Üreticiden alım yapmaya başlamadan önce nasıl ödeme yapacaklarını bildirmeleri gerekir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*