Yaş çayda alımlar sürüyor

Yaş çayda alımlar sürüyor.21653
  • Giriş : 07.06.2009 / 11:01:00

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce, yaş çay alım kampanyasında bugüne kadar 120 bin ton civarında alım yaptıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2009 yılı yaş çay kampanyasına 15 Mayıs'ta başladıklarını anımsattı. Bugüne kadar 120 bin ton civarında yaş çay alımı yaptıklarını belirten Yüce, bunun bu sürgünde almak istedikleri çayın yarıdan fazlasını, yani yaklaşık yüzde 60'lık bölümünü aldıkları anlamına geldiğini ifade etti.

Alınan yaş çayın bölgeden bölgeye farklılık gösterdiğini dile getiren Yüce, ''Bazı fabrikalarda yüzde 70, bazılarında ise yüzde 50 alım gerçekleşti. Bugüne kadar herhangi bir kaza yaşanmadan, planlı bir şekilde alımlarımızı sürdürüyoruz. Tüm fabrikalarımız tam kapasite çalışıyor. Günlük 6 bin 500 ile 6 bin 700 ton civarında yaş çay alıyoruz. 3 bin 200 alım yerinde aksama söz konusu değil'' dedi.

İklim şartlarının yaş çayı işlemeye müsait olduğunu kaydeden Yüce, ''Gündüzleri sıcak olması, soldurma işleminin kolay olmasını sağlıyor. Herhangi bir aksama söz konusu değil. Randımanın 19,5 olmasını hedeflemiştik. Bunu da sağladık'' diye konuştu.

Yüce, üreticilerin uyguladıkları kontenjan ve bazı bölgelerde satın alınan yaş çayın başka bölgedeki fabrikalara nakledilmesi ile ilgili şikayetleri konusunda ise şunları söyledi:

''Bu tür şikayetler her yıl gündeme geliyor. Bizim için 47 fabrika tek fabrika, 767 bin dekar arazi de tek bir arazidir. Biz hasat olgunluğuna gelen çayı bütün fabrikalarımıza göre planlıyoruz. Bu bir planlamadır. Bir bölgedeki çayı diğer bölgedeki fabrikaya transfer edebiliyoruz. Bu, fabrikaların daha rantabl, daha verimli kullanılması için yapılan bir çalışmadır. Bazı bölgelerde çok fabrika olmasına rağmen o bölgede az yaş çay veya tersi olabiliyor. Bu nedenle biz fabrikalar arasında transfer yapabiliyoruz. Fabrikalar arası transfer geçmiş yıllarda da oldu, bundan sonra da olacak.

Üreticide 'benim bölgemdeki fabrika sadece benim çayımı alsın' anlayışı var. O zaman o fabrika yarım kapasite ile çalışmak zorunda kalır. Kontenjan uygulaması ise bütün fabrikaların günlük işleyebileceği yaş çay hesaplanarak uygulanıyor.''

PİYASAYA YENİ ÜRÜNLER SUNULMAYA DEVAM EDİYOR

Ekrem Yüce, pazarın talebine göre ürün yelpazesini ve çeşitliliğini sürekli artırmaya çalıştıklarını vurgulayarak, ''Bu kapsamda son olarak 'Uzungöl' çayını piyasaya sürdük. Yakın bir zamanda da 'Kafkasör' çayını sunacağız'' dedi.

RİZE SERBEST BÖLGESİ

Yüce, mülkiyeti ÇAYKUR'a ait olan Rize Serbest Bölge İşletmeciliği Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile aralarındaki kira sorununu henüz çözemediklerini kaydederek, ''Serbest bölgeden 10 yıla yakın süredir kira tahsil edilemiyor. Geçtiğimiz yıllarda icra takibi ve haciz işlemi başlatılmış, ancak bir sonuç alınamamıştı. Ardından da tahliye davası açılmıştı. Bu konudaki hukuki süreç devam ediyor'' diye konuştu.

Serbest bölgede şu anda tek bir firmanın bulunduğunu bildiren Yüce, ''Serbest bölge çalışmıyor. Neredeyse hiç faaliyet yok. 85 dönüm arazi boş duruyor. Bu nedenle bundan sonraki süreçte yeri nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda çalışma yapıyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*