YAŞ toplantısına, Erdoğan, Büyükanıt ve Gönül katılıyor

YAŞ toplantısına, Erdoğan, Büyükanıt ve Gönül katılıyor.13662
  • Giriş : 01.08.2007 / 08:51:00

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor. Toplantı, 4 Ağustos Cumartesi günü sona erecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüksek Askeri Şura (YAŞ), bugün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin terfi ve emeklilik durumları ile gündemdeki diğer konuları değerlendirmek üzere toplanacak. Toplantı, 4 Ağustos Cumartesi günü sona erecek.

Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile kuvvet komutanları katılacak.

Şura'da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlerine atanacak yeni komutanlar belirlenecek.

Görev süresinin 30 Ağustos 2007 tarihi itibariyle dolması nedeniyle emekliye ayrılacak olan Oramiral Yener Karahanoğlu'nun yerine Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç'ın, Orgeneral Faruk Cömert'in yerine ise Harp Akademileri Komutanı Hava Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun atanması bekleniyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ise bulundukları görevleri bir yıl daha sürdürecek.

Donanma Komutanlığı'na Deniz Kuvvetleri'ndeki koramirallerden, Harp Akademileri Komutanlığı'na ise Hava Kuvvetleri'ndeki korgenerallerden bir isim terfi edecek.

Kara Kuvvetleri'nde 3 general emekli oluyor

Kara Kuvvetleri'nde 4 yıllık görev sürelerini dolduran 1'nci Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Yöney ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da emekli olmaları bekleniyor.

Jandarma Genel Komutanlığı'nda da iki yıldır temditli olan Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mehmet Çavdaroğlu'nun emekli olması bekleniyor.

Jandarma Genel Komutanlığı Harekat Daire Başkanı Tümgeneral Fikret Demirtaş ise bu yılki Şura'ya korgenerallik için girecek.

Generallik bekleyen albaylar

YAŞ toplantısında, bir üst rütbeye yükselecek general ve amirallerle general ve amiralliğe yükselecek albayların durumları da görüşülecek.

Şura'da, terfi için bekleyen 3'ü hava, 2'si jandarma 12 korgeneral ile 2 koramiralin yanı sıra 23 tümgeneral ve 3 tümamiral ile 55 tuğgeneral ve 10 tuğamiralin durumları ele alınacak.

Terfi sırasında bulunan tümgeneralden 15'i Kara Kuvvetleri, 7'si Hava Kuvvetleri, 1'i ise Jandarma Genel Komutanlığı kadrosunda bulunuyor.

Tuğgenerallerden ise 34'ü Kara Kuvvetleri, 11'i Hava Kuvvetleri, 7'si Jandarma Genel Komutanlığı, 3'ü ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde görev yapıyor.

Toplantıda, rütbelerinde bekleme süreleri bir yıl uzatılacaklar ve geçen yıl uzatılanlar ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye ayrılacakların durumları da değerlendirilecek.

TSK'yı ilgilendiren diğer konuların da görüşüleceği Şura'da, çeşitli nedenlerle TSK ile ilişikleri kesilecek personelin durumu ele alınacak. Şura'da alınan kararlar, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayına sunulduktan sonra kamuoyuna açıklanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious