Yasa çıkar konut uçar

  • Giriş : 11.02.2007 / 00:00:00

Mortgage Yasası Meclis'e geliyor. Bankalar hazırlıkları bitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son dönemde liman ve enerji yatırımlarını finanse eden TSKB, mortgage hazırlıklarını tamamladı. Genel Müdür Eroğlu, "Yasa mutlaka çıkmalı" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Mortgage Yasası çıkarılsın" talimatından sonra bankalar çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, "Mortage Yasası mutlaka çıkmalı. Gayrimenkul piyasasının kayıt içine girmesine ve ülkenin kalkınma potansiyeline katkıda bulunacağı çok açık. Türkiye'de gayrimenkul fiyatları 2008'de daha da hızlı yükselecek" dedi.

YABANCI İLGİSİ ARTACAK
Mortgage konusunda iyi bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Eroğlu, sistemin tam anlamıyla işleyebilmesi için faizlerin tek haneye gelmesi gerektiğini dile getirdi. Eroğlu, aksi takdirde uzun vadeli kredi imkanının zor olacağına dikkat çekti. 'Fiyatlar hızlı yükseldi, inşaat sektörü doyum noktasına ulaştı' şeklindeki görüşlere katılmadığını söyleyen Eroğlu, şöyle konuştu: "Ben gayrimenkul piyasasının 2008'de daha hareketli olmasını bekliyorum. Yabancıların da bu sektöre ilgi göstermesinin temelinde gayrimenkul sektöründeki fiyatların artma potansiyeli yatıyor. Alışveriş merkezlerine olan yabancı ilgisi artarak devam edecek. Yıllık yüzde 20'lere varan getiriler yabancı fonların ilgisini çekiyor. Batı ülkelerine göre bizdeki alışveriş merkezleri daha avantajlı. Yıllık getiri, kira geliri ve geri dönüş oranları bu yatırımlarda dikkate alınıyor."

1.5 YILDIR HAZIRLANIYORUZ
Mortgage sisteminde mutlaka olacaklarının altını çizen Eroğlu, "Kredilerin ikinci el tahvile dönüşmesinde devreye biz gireceğiz. 1.5 yıldır hazırlık yapıyoruz. Mortgage Yasası'nın detaylarını tam bilmediğimiz için net bir model oluşturamıyoruz ancak yatırım bankası olarak konuya hazırız. Yabancılarla işbirliği de planlıyoruz" diye konuştu. 4 yıl önce gayrimenkul değerleme şirketini kurduklarını ifade eden Eroğlu, "Geçen yıl da gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketini kurduk. Ticari yatırımlar hedefliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious