Yasadışı dosya paylaşımı krize yol açtı

  • Giriş : 18.03.2008 / 08:40:00

İsveç hükümetinin internette yasadışı dosya paylaşımına karşı hazırladığı ve geçen Cuma günü açıkladığı yeni yasa tasarısı farklı tepkilere neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Teklif, Internet Hizmet Sağlayıcılarının (ISPs) yasadışı dosya paylaşımı yaptığı tespit edilen IP adreslerini, kullanıcının izni olmadan mahkeme kararıyla hak sahiplerine verme zorunluluğu getiriyor.

İnternet servis sağlayıcıları, bu uygulamanın kendileri açısından bir sorun oluşturmadığını açıkladı. Fakat "Korsan Parti" (Pirate Party) ve dünyaca ünlü dosya paylaşım sitesi Pirate Bay kararı eleştirdiler.

Korsan Parti başkanı Rickard Falkvinge, "Bu, genç nesil seçmenlere savaş ilan etmektir" dedi. Falkvinge, hükümetin kararının utanç verici olduğunu, Amerikan film ve müzik endüstrisi için genç insanların avlanmaması gerektiğini ve hükümetin seçim vaatlerini yerine getirmediğini söyledi.

Falkvinge ayrıca hükümetin dosya paylaşımını kanuna aykırı bir durum olarak değerlendirilmek yerine teknolojik ve tarihi bir gerçek olarak kabul etmesi gerektiğini belirtti. Svenska Dagbladet gazetesine konuşan Adalet bakanı Beatrice Ask ve Kültür bakanı Lena Adelsohn Liljeroth, hükümetin yaklaşımına destek verdiklerini açıkladılar.

Hükümet sözcüsü Annie Johansson, kararın hükümetin tüm üye partileri tarafından desteklendiğini ama yüzde 100'lük bir mutabakatın olmadığını aktardı.

-İSVEÇ'TE SIRADIŞI SİYASİ OLUŞUM: KORSAN PARTİ-

İsveç'te sağ ve sol partilerin dışında farklı partiler de kuruluyor. Sağlık hizmeti ve kurumlarının iyileştirilmesini hedefleyen "Sjukvaardpartiet" ile feministlerin "Feministisk Initiativ" adlı partileri gibi..

Ülkede, dünyada benzerine rastlanılmayan bir parti daha var; Korsan Parti. İsveç'te internetten bedava film, müzik veya oyun indirilmesinin cezalandırılmasına karşı olanların kurduğu partinin liderliğini Rickard Falkvinge yürütüyor. Mühendis olan Falkvinge, daha önce Microsoft gibi büyük şirketlerde çalışmış

Parti, kurulduğu günlerde, seçim kampanyalarının tek konusunun "internetteki dosyaların paylaşımının cezadan muaf tutulması ve entelektüel mülkiyetin kaldırılması" olacağını bildirmişti.

9 milyon nüfusa sahip İsveç'te yaklaşık 1 milyon kişi internette dosya paylaşım program ve sitelerini kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious