"Yasak bazı üniversitelerde keyfi olarak uygulanıyor"

  • Giriş : 16.01.2008 / 15:54:00

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, başörtüsü yasağının biran önce kalkması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Parti olarak bu konudaki duruşlarını son derece net olduğunu söyleyen Soylu, "Üniversitelere başörtüsü ile girilebilmeli. Oralar özgürlük alanı." dedi. Bazı üniversitelerde şiddetli bir şekilde yasağın uygulandığını belirten Soylu, bu yasağın bazılarında uygulanmadığını belirterek keyfi tutuma dikkat çekti.

Soylu, düzenlediği basınla tanışma toplantısında, başörtüsü meselesinin bireysel hak ve özgürlükler açısından ele alınması gerektiğini dile getirdi. Bu tartışmanın bitmesi gerektiğini söyleyen Soylu, ''Gerek bireysel hak ve özgürlükler gerekse din ve vicdan özgürlükleri olabildiğince geniş tutulmalıdır'' diye konuştu. Türkiye'nin ne zaman yeni bir seçim sürecine girse bu tartışmaların başladığını dile getiren Soylu, ''Siyasetin bu meseleden beslenmesine artık dur denilmelidir. Başbakan'ın açıklamalarıyla şimdi durup dururken tartışma bir kademe daha artmıştır. Başbakan'ın türban ile ilgili sözleri, kamplaşmayı yeniden tesis etmek anlamına gelir. Gençler üniversitelere başörtüsüyle girebilmelidir. Üniversiteler özgürlük alanlarıdır. Ancak Türkiye, laik Cumhuriyet yapısından bir milim bile ayrılmamalıdır. Zaten kimsenin de böyle bir derdi yoktur." ifadelerini kullandı.

Toplumda türban yada başörtüsü gibi bir ayrımında bulunmadığını anlatan Soylu, DP'nin iktidar olması halinde bugün sorunu tamamen biteceğini iddia etti. DP lideri, başrötüsü yasağını kaldıracak düzenlemelerin sivil anayasaya girmesine ise karşı çıktı. Soylu, "Anayasa tartışması yerel seçimler öncesi türban üzerinden yürütülecektir. Bu doğru bir yol değildir. Bu yasağın kaldırılmasını Anayasa'da isimlendirerek ortaya koymak başka türlü tartışmaların önünü açacaktır. Başka mağduriyetleri peşinden sürükleyecektir. Ölçü; eğitim hakkı ve bireysel özgürlüklerdir. Bugün DP olarak iktidarda olsak yarından itibaren Türkiye'nin böyle bir sorunu kalmaz. Çünkü bizim sırtımızda böyle bir kambur yok. Türban ve başörtüsü diye bir ayrışma da yanlıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious