Yasakçı rektör protesto edilince paneli terketti

Yasakçı rektör protesto edilince paneli terketti.8630
  • Giriş : 15.02.2008 / 07:17:00
  • Güncelleme : 15.02.2008 / 00:41:01

Düzenlenen panelde "özgürlük" üzerine konuşulmaya başlanınca, İÜ Rektörü Prof. Hilmioğlu kalkıp gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Malatya'da düzenlenen 'Fransa ve Avrupa örneği: Türkiye hangi konumda?' konulu panelde İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, türbanla ilgili yasakçı tavırları sebebiyle protesto edildi.

Polis, protestocu Ömer K.'yı gözaltına aldı. Rektör Hilmioğlu ise paneli terk etti. Malatya Belediyesi'nce organize edilen panele konuşmacı olarak Fransa Rouen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul ile TÜBİTAK Bilim İnsanını Destekleme Dairesi Başkanı Prof. Dr. Cemil Çelik katıldı.

Çelik, konuşmasında, demokrasi vurgusu yaparak rektörlerin türbanla ilgili tutumunu eleştirdi. Üniversitelerde insanların beyinlerine bakılması gerektiğini dile getiren Çelik, "Bir rektör diyor ki benim ideolojimi taşımıyorsa benim üniversitemde bu insan bilim yapamaz, barınamaz. Üniversiteler ulus devletlerin ideolojilerini savunduğu müddetçe bu ülkelerde ilerleme kaydedilmez." dedi. Çelik'in sözlerinin ardından dinleyicilerden Ömer K., "Hilmioğlu duy bunları, dinle" diye bağırınca gözaltına alındı. Bu olay üzerine Hilmioğlu, üniversiteden gelen bazı akademisyenlerle birlikte salonu terk etti.

Meslek yüksek okulu mezunu Ömer K. ise sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Hükümet aleyhtarı çıkışları ve Tandoğan'da yapılan mitinge üniversite öğrencilerini götürmek için sınavları ertelemesi ile gündeme gelen Rektör Hilmioğlu, "Hükümet, yüzde 35 ile değil, yüzde 95 ile bile gelse, devletin çeşitli kurumları gereken cevabı verecektir." açıklamasıyla tepki çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious