Yasakçı rektörle ilgili garip iddia

Yasakçı rektörle ilgili garip iddia.9285
  • Giriş : 25.02.2008 / 18:31:00

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Yeşildere ''üniversitelerde kılık kıyafet yasağını uygulayan rektörlerin bazı karanlık güçlerin hedefi haline gelebileceğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, ''üniversitelerde kılık kıyafet yasağını uygulayan rektörlerin bazı karanlık güçlerin hedefi haline gelebileceğini, yasağı ortadan kaldıran rektörlerin de anayasal suç işlemiş olacağını'' bildirdi.

Yeşildere, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasanın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliklerin ardından YÖK Başkanlığından üniversitelere yazı gönderilerek ''üniversite rektörlerinin siyasi baskı altına alınmak istendiğini'' savundu. Yeşildere, şunları kaydetti: ''YÖK Başkanının yasal dayanağı eksik, yetersiz olan talimatı, rektörlerin kendi özgürlük ve siyasal tercihine bırakılmaktadır.

Bu durumda yasal olmayan uygulamalar sonucu kimi rektörler ve üniversiteler toplum baskısı altında kalabilecektir. Yasağı uygulayan rektörlerin bazı karanlık güçlerin hedefi haline gelmesi söz konusu olabileceği gibi yasağı ortadan kaldıran rektörlerin de bu durumda anayasal suç işlemiş olmaları söz konusu olabilecektir.

Yapılacak suç duyuruları ile bazı rektörler zor durumda kalabileceklerdir. Türbanı, başörtüsünü çözümsüz hale getiren siyasilerin başarısızlığının bedelini üniversitelerin rektörleri ve bilim insanları ödememelidir. İlerde doğabilecek her türlü baskı ve terörden YÖK Başkanı ve siyasiler sorumludur.''

-EĞİTİM-İŞ-

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli de yaptığı yazılı açıklamada, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın, ''kendisini seçen anlayışa layık olabilmek için'' rektörlüklere yazı gönderdiğini savundu. ''Yasal değişiklik yapılmadan, bu tür bir uygulamanın yapılamayacağı hukuki gerçeği üzerinde tartışma dahi olamayacağı'' görüşünü ifade eden Adıbelli, şunları kaydetti:

''Eğitim-İş en kısa süre içinde hukuku süreci başlatacaktır. Eğitim-İş, hukuka uygun davranan onurlu ve yürekli tüm rektörlerin yanında olacak ve onlara elinden gelen tüm desteği sağlarken, kanunsuz emre itaat ederek suç işleyen 'bütün' rektörler hakkında ise suç duyurusunda bulunulacaktır.''

-ATAMALARIN DURDURULMASI-

Bu arada Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, yaptığı yazılı açıklamada, üniversitelerdeki atamaların durdurulması ile ilgili genelgeyi hukuksal yönden incelediklerini belirterek, ''bu konuda en kısa zamanda gerekli hukuki süreci başlatacaklarını'' bildirdi.

Dinçer, öğretmen ve akademisyen açığının yıllardır eğitimin öncelikli sorunları arasında yer aldığını belirterek, buna karşın sorunun giderilmesi için gerekli adımların atılmasını savundu.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) bugün 4 bin 786 kadroya atama yaptığını bu atamalar için 40 bine yakın adayın başvurmasının dikkat çekici olduğunu ifade eden Dinçer, ''Oysa Milli Eğitim Bakanlığının elinde ataması yapılmayan 23 bin 40 kişilik memur kadrosu bulunmaktadır'' dedi.

Dinçer, ''MEB'in öğretmen açığı sorununu sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik istihdamı ile aşmaya çalışmasının, yapısal sorunlara geçici çözüm üretmekten başka bir anlam taşımadığını'' kaydetti. Yükseköğretimdeki durumun da eğitimin diğer kademelerinden farklı olmadığını dile getiren Dinçer, halen 85 üniversitenin 55 bin 590 kişilik kadroya atama yapılmadığını ifade etti. Dinçer, şunları kaydetti:

''YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan göreve gelmesinden bu yana üniversitelerden adeta intikam almaktadır. Bunun son örneği üniversitelerdeki tüm araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi atamalarının durdurulmasıdır. Eğitim sen, üniversitelerdeki atamaların durdurulması ile ilgili olarak yayınlanan genelgeyi hukuksal olarak incelemektedir. Bu konuda en kısa zamanda gerekli hukuki süreç başlatılacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious