Yasakçı uygulama iptal: Okeye devam!

Yasakçı uygulama iptal: Okeye devam!.14944
  • Giriş : 02.07.2009 / 05:00:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 23:45:33

Şarköy Belediye Bşk. Altınok, tavla ve okey oyunlarının yasaklandığı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, tavla ve okey oyunlarının yasaklandığı iddialarına ilişkin, ''Emniyetin çay bahçeleri için düzenlemiş olduğu tutanağı işleme koymama kararı aldık ve işletmelere de okey ve tavla oynatabileceklerini ilettik'' dedi.

Altınok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye zabıta ekiplerinin 3 Haziranda, çay bahçelerinde tavla ve okey oynandığına dair herhangi bir tutanak düzenlemediğini söyledi.

Belediyenin bu konuda tutanak tutma yetkisi olmadığını ifade eden Süleyman Altınok, şöyle devam etti:

''Biz sadece emniyet tarafından tutulan tutanakları belediye meclisi olarak karara bağlıyoruz. Emniyetin çay bahçeleri için düzenlemiş olduğu tutanağı işleme koymama kararı aldık ve işletmelere de okey ve tavla oynatabileceklerini ilettik. Ülkemizin hiçbir turistik yerleşim alanında bu tür bir uygulama yok. Nereye giderseniz gidin, sahillerdeki çay bahçelerinde tavla da okey de oynayabiliyorsunuz. Trakya'nın tek mavi bayraklı turizm beldesi olan Şarköy'de, böyle bir uygulamayı gelen yabancı ve yerli turistlere nasıl anlatırız?''

İŞLETME SAHİPLERİNİN TEPKİSİ

Bu arada, işletme sahipleri de ne yapacaklarını şaşırdıklarını ve çok tedirgin olduklarını belirttiler.

Birlikte görüş bildiren işletme sahipleri, şunları kaydetti:

''Bu uygulama bizleri çok mağdur etti. 6 yıldır bu işi yapıyoruz, böyle bir uygulama ile karşılaşmadık. İşletmelerimizde okey de tavla da oynattık. 6 yıl sonra böyle bir olayla karşılaşınca şok olduk. Bu yıla kadar neden bir işlem yapılmadı da şimdi bu yasak ortaya çıktı. Şaşırdık kaldık. Emniyet tarafından belediye hoparlörlerinden yapılan okey ve tavla yasağı duyurularının ardından Emniyet görevlileri işletmelerimize gelerek, yasakla ilgili bizi uyardı.

Mülki amirin haberi olmadan böyle bir uyarı yapılabilir mi? Bu uyarı sonunda bizlerde okey ve tavla oynatmadık. Ancak, vatandaşlar bu yasağa tepki gösterdi. Şikayetlerini ilgili makamlara taşıdılar. Olay basına yansıyınca ortalık karıştı. Biz de çok müşteri kaybettik. Ama en ufak ceza 708 TL. Korkudan yasağı uyguladık.

Son durumun ne olduğunu öğrenmek için bugün belediye başkanını ziyaret ettik. Kendisi bize okey de tavla da oynatabileceğimizi, hiçbir cezaya maruz kalmayacağımızı söyledi. Biz de bugünden itibaren işletmelerimizde okey ve tavla oyunlarını oynatmaya başladık. Tedirginliğimiz yine de sürüyor. Bu sorunun kesin çözümü ne ise yapılsın. Ruhsatlarımıza kahvehane işletmesi yazıldığında sorun ortadan kalkacaksa öyle yazsınlar, herkes sıkıntıdan kurtulsun.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*