Yasaklar sigarayı bırakmaya motive ediyor

Yasaklar sigarayı bırakmaya motive ediyor.6815
  • Giriş : 16.01.2008 / 11:55:00

Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'de sigarayı bırakan ve en az 1 yıldan beri sigara içmeyen 965 kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, yasaklar, sigarayı bırakmak için motive ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pfizer desteği ile Double Helix Development tarafından yürütülen ve 7 hafta boyunca Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'de sigarayı bırakan ve en az 1 yıldan beri sigara içmeyen 965 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, sigarayı bırakmanın düşünmeye başlanıldığı andan başlayıp bırakıldığı ana kadar süren safhalar değerlendirildi.

Her ülkede dijital tuşlama yaklaşımı kullanılarak telefonla yapılan anketler, katılımcının anadilinde yürütüldü. Yanıtlar, Bilgisayar Destekli Telefonla Anket (CATI) programlı bir metine doğrudan kaydedildi.

Buna göre, araştırmaya katılanların yüzde 23'ü, ulusal sigara içme yasağının uygulanmasının, sigarayı bırakma motivasyonları arasında yer aldığını bildirdi.

Örneğin, uzun bir süredir ülke çapında sigara yasağı uygulanan ülkelerden biri olan İtalya'da araştırmaya katılanların yüzde 40'ı, bu yasağın sigarayı bırakmalarında etkisi olduğunu ifade etti.

Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, sigarayı bırakma sürecindeki kişilere, profesyonel destek ve yeni bırakma yöntemleri hakkında bilgi almak üzere doktora başvurmalarını tavsiye etti.

Sigarayı bırakanların yüzde 71'inin, sigaraya 18 yaşın altında başladığını ortaya koyan araştırma, bırakan kişilerin yüzde 57'sinin daha önceden de başarısızlıkla sonuçlanan bırakma girişimlerinde bulunduğunu gösterdi.

Katılımcıların yüzde 75'i sigaranın kokain kadar bağımlılık yapıcı bir madde olduğunu belirtirken, yüzde 39'u sigarayı bırakmanın hayatlarındaki en zor durumlardan biri olduğunu söyledi.

-SİGARAYI BIRAKMA NEDENLERİ-

Araştırma sonuçlarına göre, sigarayı bırakma kararını verdiren başlıca nedenler arasında potansiyel sağlık sorunlarına ilişkin endişeler yüzde 45, sigara satın alma maliyeti yüzde 28, aile sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi yüzde 22 ve teşhis edilen sağlık sorunları yüzde 22 olarak yer aldı.

Sigarayı bırakmış kişilerin sigara içimi ve sigarayı bırakmaya ilişkin tutumlarının da incelendiği araştırma sonuçları, sigarayı doktorlardan destek alarak bırakanların yüzde 84'ünün, sigarayı tek başlarına bırakmayı denemeleri durumunda bırakmanın çok daha zor olacağına inandıklarını gösterdi.

Araştırma, bırakma sürecinde bir doktora danışanların yüzde 74'ünün, bu yaklaşımı sigarayı bırakmaya istekli diğer kişilere de tavsiye ettiğini, ayrıca doktor yardımı ile sigarayı bırakanların, tekrar sigaraya başlama düşüncesine çok daha uzak olduğunu da ortaya koydu.

Araştırmaya göre, katılımcıların büyük çoğunluğu, bıraktıkları günden itibaren kendilerini birçok açıdan çok daha iyi hissettiklerini dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 79'u da tat ve koku duyularının sigarayı bıraktıktan sonra belirgin bir şekilde iyileştiğini belirtti.

Araştırmaya katılanların yüzde 86'sı da sigarayı bırakmanın kendilerini iyi hissetmelerinde belirgin bir etki yarattığı konusunda hemfikir oldu.

-BIRAKMAKTA ZORLANAN KİŞİLER-

Araştırma, yüksek derecede sigara bağımlısı olanların veya daha önce sigarayı bırakmayı deneyerek başarılı olamayanların, az içenlere ve daha önce bırakmayı hiç denememiş olan kişilere oranla bırakma sürecini daha zor bulduklarını ortaya koydu.

Bununla birlikte sigara bırakma sürecini zor bulan bu sigara bağımlılarının, bir doktordan yardım alma düşüncesine daha yatkın oldukları anlaşıldı.

Araştırmaya katılan 965 kişiden 463'ünün doktor desteğiyle, 502'sinin ise kendi başına sigarayı bıraktıkları belirlendi.

-DEĞERLENDİRME-

AA muhabirine araştırmanın sonuçlarını değerlendiren İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, araştırmanın, sigara kadar güçlü bir bağımlılığın hekim yardımı ile kolayca çözümlenebildiğini gösterdiğini söyledi.

Araştırmanın, Türkiye'de sigara ile ilgili düzenlemelerin güncel olduğu bu günlerde sigara içenlere bırakmaları için yol gösterdiğine dikkati çeken Doç. Dr. Çuhadaroğlu, şunları kaydetti:

''Sigara konusundaki düzenlemelerle daha çok insanın sigarayı bırakma çabasında olacağını gösteren çalışma, gelecek günlerde hekimlerimizin bağımlılara daha fazla zaman harcayacağının işaretidir. Deneyimlere göre, sigara içenlerin destek almadan bırakmanın zorluklarını yaşamalarından sonra, başarı şanslarını artırmak üzere bir doktordan yardım talep etmeleri çok daha muhtemel olmaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious