Yasaklı kitap Bakanlığın listesinde

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Fikret Başkaya'nın 20 ay hapis cezasına çarptırıldığı "Paradigmanın İflası" kitabının Kültür ve Turizm Bakanlığı projesinde yer alması "ironik" olarak nitelendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doç. Dr. Fikret Başkaya "bölücülük propagandası" yaptığı gerekçesiyle 20 ay hapis cezasına çarptırıldığı "Paradigmanın İflası" kitabının Kültür ve Turizm Bakanlığı "sesli kitap" projesinde yer almasını "ironik" olarak niteledi.

“Paradigmanın İflası” isimli kitabının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “sesli kitap” projesine alınmasını ANKA'ya değerlendiren durumun şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Kitapta yer alan düşüncelerin, zamanında "bölücü" olmakla suçlandığını hatırlatan Başkaya, buna karşın şimdi kitabın Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer almasının kendisine hapis cezası veren zihniyetin değiştiği anlamına gelmediğini kaydetti.

Başkaya, "Bu olay rejimin niteliğinin değiştiğini göstermiyor. Kürt sorununu tartıştığım için kitabım yasaklandıysa, bugün bu zihniyet değişmedi. Türkiye Cumhuriyeti konuyu hala asayiş sorunu olarak görüyor, bir arpa boyu yol bile gelinmiş değil" dedi.

Kendisi hakkında halen bir dava, bir soruşturma olduğunu anımsatan Başkaya, "Önce fikirlerinden dolayı hapsedilip sonra bu fikirlerin sakıncalı bulunmaması ironik bir şey" diye konuştu.

MARKS VE ENGELS'İN ESERLERİ DE VAR

Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan kitaplar arasında Başkaya'nın "Paradigmanın İflası" kitabının yanı sıra, Karl Mark ve Friedrich Engels'in birlikte yazdığı "Alman İdeolojisi", Lenin'in "Materyalizm ve Ampiriokritisizm" ve Mihail Bakunin "Devlet ve Tanrı" kitapları da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious