Yasaklı şirket, askeri ihaleye nasıl çağrıldı?

Yasaklı şirket, askeri ihaleye nasıl çağrıldı?.10448
  • Giriş : 14.11.2008 / 10:18:00

Askeri ihalelere girişi yasak olan İNTİM İnşaat Şirketi'ne de teklif götürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aktütün karakol saldırısının ardından gündeme gelen karakol binalarının güvenli olmadığı tartışmaları ardından, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) sınır boyunda 162 yeni karakol yapımı için start verdi.

Genelkurmay Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve TOKİ arasında imzalanan anlaşma uyarınca 350 milyon YTL bütçe ayrılan karakol inşaatları için, askeri ihalelere girişi yasak olan Diyarbakır'da M.Ali Altındağ'ın sahibi olduğu İNTİM inşaat şirketi dahil 6 firmaya teklif götürüldü.

Şırnak'ın Uludere-Beytüşşebap ile Hakkari'nin Çukurca-Şemdinli ve Yüksekova ilçelerinin sınır kesiminde yapılacak karakolların yapımına önümüzdeki hafta başlanacak. Şırnak ve Hakkari sınırında yapılması planlanan 162 yeni karakol inşası için TOKİ tarafından start verildi. Genelkurmay, Maliye Bakanlığı ve TOKİ tarafından imzalanan anlaşmaya göre, önümüzdeki hafta yapımına başlanacak 162 karakol için ilk etapta 350 milyon YTL bütçe ayrılırken, karakolların bir buçuk yıl içinde bitirilmesi planlandı.

KARAKOLLARIN YERLERİ BELİRLENDİ

Sınır kesiminde yapılacak karakolların Şırnak'ın Uludere ve Beytüşşebap, Hakkari'nin Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri kırsalında yapılacak. Yapılacak karakolların yerlerinin stratejik konuma sahip noktalarda yapılması planlanırken, bu konuda MİT, bölgedeki askeri komutanlar ve korucularının da görüşüne başvurulacak.

İNTİM'E DE TEKLİF GÖTÜRÜLDÜ

Sınır kesiminde yapılacak 162 karakol için, TOKİ'nin 6 firmaya daha önce teklif götürdüğü bildirildi. Devlet İhale Kanunu dikkate alınmadan, teklif götürmek suretiyle yapılacak karakol inşaatları için, askeri ihalelere eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt tarafından yasak getirilen Diyarbakır'lı işadamı M.Ali Altındağ'ın sahibi olduğu İNTİM inşaata da teklif götürüldüğü öğrenildi.

"Bizde 7-8 Altındağ var, ihaleye girmeyin diye yalvarıyoruz"

Mehmet Ali Altındağ'ın TOKİ'den ihale aldığının ortaya çıkması sonrasında konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Bizde 7-8 Altındağ var. İhaleye girmeyin diye yalvarıyoruz" açıklaması yapmıştı.

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Şemdinli iddianamesinde Yaşar Büyükanıt'ı suçlayan ifadeler ve TOKİ'den aldığı sekiz ihaleyle gündeme gelen Diyarbakırlı işadamı Mehmet Ali Altındağ olayından sonra Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Sadece o değil ki bizde 7-8 tane Mehmet Ali Altındağ var. Adamlara artık yalvarıyoruz, yeni ihaleye girmeyin; elinizdeki işleri bitirin diye. Bizi Kamu İhale Kurumu'na şikayet ediyorlar. Benim kapasitem var, yapacağım diyor" açıklaması yapmıştı.

HER DEVRİN ADAMI O!

İddianamedeki ifadesiyle Büyükanıt depremi yaratan Diyarbakırlı "her devrin adamı" Mehmet Ali Altındağ'ın gezici imamlıktan trilyonerliğe giden yükseliş öyküsü.

Mehmet Ali Altındağ 1970'li yıllarda Diyarbakır'da işportacılık, gözlükçülük, çakmakçılık ve gezici imamlıkla hayatını kazanıyordu. Lakabı "Hacı"ydı. Bir ara Nurculuk'tan gözaltına alındı. Çıkınca hayatı bir anda değişti...

ASKERİ İHALELER ALDI MİT BİNASI BİLE YAPTI

İnşaat işine girdi. Peş peşe devlet ihalesi alıyordu. Kritik askeri tesislerin, polis-adliye binalarının inşaatını üstlendi. MİT'e bile bina yaptı. Yolsuzluk raporlarına rağmen ihale aldı. Medyaya girdi, gazete kurdu.

HİZBULLAH'A DESTEK PKK'DAN YARGILANMA

Hep ilginç ilişkilerin odağındaydı. Gazetesinde Hizbullah örgütüne destek verdi. Örgüt tasfiye olunca da logoya Atatürk resmi koydu. İki oğluyla birlikte PKK'ya destek vermekten yargılandı, beraat etti. Oğullarını iki ayrı kazada kaybetti.

İFADESİYLE GÜNDEMİ SARSTI

Resmi ihalelerle büyüyen Mehmet Ali Altındağ şu anda bölgenin en zengin işadamlarından biri... Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Büyükanıt ile Şemdinli sanığı Astsubay Ali Kaya'yı suçladığı ifadeyle bir anda Türkiye'nin gündemine oturdu...

Her dönem 'inşaatı' o yapıyor!

Şemdinli iddianamesinde verdiği ifade ile gündemi belirleyen işadamı Altındağ, gezici imamlıktan trilyoneliğe devletten aldığı inşaat ihaleleriyle yükselmiş.

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın adının Şemdinli iddianamesine girmesini sağlayan ifadeleri veren işadamı Mehmet Ali Altındağ'ın devlet ihalelerinden zengin olduğu ortaya çıktı. Diyarbakırlı işadamı Altındağ 1979'lu yıllarda Diyarbakır'da işportacılık, gözlükçülük, çakmakçılık ve gezici imamlıkla hayatını kazanıyordu. Lakabı "Hacı"ydı. Bir ara Nurculuk'tan gözaltına alındı ve tutuklandı. Hapisten çıkınca müteahhitliğe başladı ve yıldızı yükselişe geçti. Devlet ihaleleri ona verildi. İçişleri Bakanlığı'na ait çeşitli binaların yanı sıra Diyarbakır merkezde polis lojmanları, Adliye Sarayı ve Diyarbakır'daki Sümerbank fabrikasını yaptı. Birçok askeri ihaleyi de aldı. Ceylanpınar- Suriye sınır şeridinin aydınlatması ve yine bu sınırda sınır güvenliği yolunun yapılması, Cizre MİT binası bunlardan birkaçı.

İHALE YASAĞI VAR

1996 yılında, Bayındırlık Bakanlığı yapılan bir ihbar sonucu hakkında soruşturma başlattı. Müfettişlerinin hazırladığı raporda Altındağ'ın şirketlerinin ihalelere katılmaktan men edilmesi ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması gerektiği belirtiliyordu. Bakanlık, sahtecilik ve yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Altındağ'ın şirketlerinin ihalelere girmesini yasakladı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Altındağ hakkında, 5 Aralık 1997 tarihli bir iddianame hazırladı.

YASAK ONU ETKİLEMEDİ

Altındağ, hakkında raporlar yazılmasına rağmen devlet ihalelerine girmeye devam etti. Bolu'daki deprem konutları ihalesini aldı. Bu konutları 2001'de bitirdi. Dönemin Başbakan Yardımcısı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından törenle açılışı yapılan konutlar sahiplerine verildi. Ancak teslim edilen binalarda eksik malzeme kullanıldığı, binalarda çökmeler olduğu için hakkında yine soruşturma açıldı. Altındağ Güneydoğu'u bölgesi ağırlıklı olmak üzere ülkenin birçok yerinde ihale almaya ve inşaat yapmaya halen devam etti. Ankara Eryaman'da yapılmakta olan 7.Etap 1. Kısım daki konutlar Altındağ İnşaat tarafından yürütülüyor. Toplu Konut İdaresinin Güneydoğu'daki birçok inşaatı da yine Altındağ'ın şirketleri tarafından alınmış durumda. Diyarbakır Ergani'de içinde ilköğretim okulu, ticaret merkezi, caminin de bulunduğu 128 konutluk 25.800.000 YTL tutarındaki inşaat Altındağ İnşaat tarafından yapılıyor.

ROTAHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*