Yasal ‘dinleme merkezi' faaliyette

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Yasadışı dinleme faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, çalışmalarına başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın bir “dinleme merkezi” ve “istihbarat kuruluşu” olmadığı özellikle vurgulanırken, kurulan teknik altyapı ile başkanlık dışında yapılacak dinlemelerin tespit edileceği belirtildi. Başkanlık, mahkemeden çıkacak dinleme kararı kimle ilgili olursa olsun ayrıcalık yapılmayacağı mesajı da verdi.

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek’le birlikte düzenlediği basın toplantısında, kurumun görevlerini şöyle anlattı:

“Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti, dinlenilmesi, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi ve kayda alınmasıyla ilgili faaliyetler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı üzerinden yürütülür.”

‘İSTİHBARAT MERKEZİ DEĞİL’

Acarer, kurumun bir istihbarat merkezi olmadığını vurgulayarak, “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bir dinleme merkezi değildir. İstihbari anlamda herhangi bir analiz burada biz yapmıyoruz. Sadece burada dinleme talebinin hukuksal mevzuata uygun mu değil mi onun analizi yapılıyor, kararı veriliyor” dedi.

‘MAHKEME KARARLARI UYGULANACAK’

Tayfun Acarer’in “istihbarat kuruluşu değiliz” sözlerine rağmen başkanlık binasındaki yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken Şimşek, mahkemeden çıkan dinleme kararlarının titizlikle uygulanacağı mesajı verdi. Fethi Şimşek, şunları söyledi:

“Bir bakan dinlenmesi ya da milletvekili dinlenmesi söz konusuysa zaten hakim kararında bundan bahsedilmekte. Bunun sorumluluğu o dinlemeyi yapan, işlemleri yapan ilgili kurumumuzun sorumluluğunu gerektirmektedir. Onunla ilgili bir sorumluluğumuz bulunmadığı gibi onu engelleyici ya da kolaylaştıracak herhangi bir işlem yapmamız söz konusu değil.”

DİĞER DİNLEMELER TESPİT EDİLEBİLECEK

Şimşek, teknik sistemlerinin kendileri dışında yapılacak dinlemeyi tespit edebileceğini belirtirken, bazı askerlerin dinlendiği iddialarıyla ilgili sorulara, 23 Temmuz’da göreve başladıklarını belirtip bu tarihten önceki olaylara dair bilgi ve belgeleri olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious