"Yasalar siyasi etkiden uzak yorumlanmalı"

  • Giriş : 12.04.2008 / 10:38:00

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de yasaların ve anayasanın, siyasi etkiden uzak biçimde yorumlanması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, AK Parti hakkındaki kapatma davasına ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Türkiye ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara ilişkin soruları yanıtladı.

McCormack, "Hala devam eden bir dava var. Bizim güçlü görüşümüz, Türkiye'de demokrasinin gelişmekte olduğu ve Türkiye'nin yasalarının ve anayasasının, siyasi etkiden uzak biçimde yorumlanması gerektiği yönünde" dedi.

McCormack, "Bizim görüşümüz, bu yasaların ve anayasanın yorumunun, demokrasinin temel ilkelerine ve halkın, yasalar ve anayasa sınırları içinde özgürce bir araya gelebilmesi ve kendisini ifade edebilmesi ilkesine uyması gerektiği yönünde" diye konuştu.

İddianame kabul edilmişti

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious