Yaşam karaborsada

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Hayati önem taşıyan “İmmunglobulin” ilacının karaborsası oluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Prematüre bebekler ile kanser, nörolojik hastalıklar, kansızlık gibi bağışıklık sistemini çökerten rahatsızlıklarda acil ihtiyaç duyulan, bir çeşit kan ürünü olan "İmmunglobulin" içeren ilaçlar artık piyasada güçlükle bulunabiliyor. Konya Eczacılar Odası Başkanı Harun Kızılay, tehlikenin ne kadar büyük olduğuna şu sözlerle dikkat çekti: "Sıkıntı bu yılın ortalarından beri sürüyor. Yoğun bakımdaki birçok hasta ilaç olmadığı için ölüyor. Binlerce hasta mağdur durumda."

ECZANEDE BULAMADI

Mağdur hastalardan biri de Konya'da yaşayan 8 yaşındaki Rabia Darılmaz... Minik Rabia'ya 1 ay önce Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, bir çeşit felç olan Guillan Bare sendromu hastalığı teşhisi konuldu. Doktorlar, Rabia'nın bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için "İmmunglobulin" yazdı. Rabia'nın tarım işçisi olan ve Yeşil Kartı bulunan babası Hacı Mehmet Darılmaz, hemen eczaneye koştu. Normalde Sağlık Bakanlığı, sosyal güvencesi olan hastaların bu ilacını karşılıyordu. Ancak eczanede ilaç yoktu. Konya'daki tüm eczaneleri dolaştı olumsuz cevap aldı. Adana, Ankara ve İstanbul'da ilacı aradı. Sonunda İstanbul'da karaborsada buldu. İhtiyaçları olan 130 gramının fiyatı 13 bin liraydı. Akrabalarını tek tek dolaştı, borç para topladı. 13 bin lirayı denkleştirip kızının yaşaması için gerekli ilacı aldı. Karaborsaya isyan eden baba, “Bir tanıdığımızın çocuğu da hasta. Onlar da 100 gram İmmunglobulin'i 10 bin liraya aldı” dedi.

BAKANLIK FORMÜL ARIYOR

Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacılar Birliği, İmmunglobulin sıkıntısını çözmek için ortak çalışma yapıyor. Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Orhan Gümrükçüoğlu, iki ithalatçı firmanın Aralık'ta bu ilaçtan 5 bin adet getireceğini belirterek, "2007’den itibaren tüm dünyada yaşanan bu sorunun çözümleneceği ümidindeyiz" dedi. Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç, Avrupa'da üretim yapan ilaç firmalarının, Amerika'dan gelen yoğun talep üzerine ilaçları bu ülkeye gönderdiğini, dünya çapında sıkıntı olduğunu söyledi. Domaç, "İmmunglobulin’in karaborsaya düştüğü ifadesi yanlış olur" iddiasında bulundu. İlacın 10 gramının 1000 lira olduğunu söyledi. Söz konusu ilacı Biem ve Berk firmaları ithal ediyor. Bir Biem yetkilisi "Şu tarihte rahatlama yaşanır diye bir öngörümüz yok" açıklaması yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious