Yaşamın 'kıyı'sında

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Dünya nüfusunun 10'da biri büyük tehlike altında

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Deniz seviyesinden alçak kıyı şeritlerini belirleyen bilimsel çalışmadan ürkütücü sonuçlar çıktı: Dünya nüfusunun 10'da birinin yaşadığı bu alanlar battı batacak!

New York ve Tokyo'nun ortak özelliği ne? Yoğun nüfusları ve dünyanın en önemli iki metropolü olmaları mı? Evet ama, bir ayrıntıyla birlikte: İkisi de küresel ısınma ve deniz seviyelesinin yükselmesi riski nedeniyle sular altında kalma ya da fırtınalarla boğuşma tehlikesiyle karşı karşıya... Üstelik yalnız değiller. İlk kez yapılan ve dünyanın deniz seviyesinden alçak kıyı şeritlerini belirleyen bilimsel çalışmada Dakka, Şanghay, Bombay ve Cakarta gibi yoğun nüfuslu diğer kentler de risk altındaki bölgeler listesinde yer alıyor.
New York ve Columbia üniversitelerinden uzmanların araştırmasına göre, dünyada 634 milyon insan deniz seviyesinden 10 metre alçak bölgelerde yaşıyor. Dünyada bu nitelikteki yerler, toplam kara alanının yüzde ikisini oluşturuyor, ancak dünya nüfusunun 10'da biri bu alanlarda yaşıyor.

Asya'nın yüzde 75'i tehlikede
NASA'nın uydu verilerine ve bilgisayar hesaplamalarına göre, kıyı şeritlerinde yaşayanların yüzde 75'i Asya'da bulunuyor. Araştırmaya göre, nüfusa göre sınıflandırıldığında, kıyılarda 143 milyon insanı bulunan Çin, en riskli ülke durumunda. Çin'i Hindistan, Bangladeş, Vietnam, Endonezya, Japonya, Mısır ve ABD izliyor.
Topraklarının yüzde 90'ı deniz seviyesinin 10 metre altında kalan Maldivler, Marshall Adaları, Cayman Adaları gibi küçük ada devletleri de en çok risk altındaki bölgeler. BM iklim uzmanları, geçen ay yaptıkları açıklamada, deniz seviyelerinin 2100'e kadar 18 ile 59 santimetre arasında yükseleceği tahmininde bulunmuştu. Uzmanlar sera etkisi yaratan gazlar yüzünden daha şiddetli fırtınalar ve sıcak dalgaları olacağını da açıklamıştı.
Amerikan Bilimler Akademisi tarafından önceki gün açıklanan ve bilgisayar modelleriyle yapılan uzun dönemli iklim tahminlerine dayanan araştırmaya göreyse, özellikle tropik bölgelerde beklenmedik iklim değişiklikleri olacak. Tropik iklimlerin bugüne kadar çok düşük değişme eğilimleri gösterdiği dikkate alınırsa bu durum araştırmacılar için şaşırtıcı bir gelişme. Tropik bölgelerde yaşayan türlerin de iklimdeki değişmeye uyum sağlamasının zor olacağı düşünülüyor.

Hayvan da, insan da zorlanır
Açıklamaya göre Amazon ve Endonezya ormanlarını kapsayan nemli tropikal bölgeler en çok etkilenecek yerlerden. Buralarda yaşayan hayvan türleri iklim değişikliğine ayak uydurmakta çok zorlanacak. Uzmanlar, bu altüst oluşun insanları da büyük göçlere zorlayacağını tahmin ediyor.
ABD'nin güneydoğusu ve Arap yarımadası da tehlikede. Uzmanlar Andlar, Sibirya ve Avustralya'nın güneyinde iklimin tamamen farklı hale gelebileceğini söylüyor. En karamsar tahmine göre, yeryüzünün yüzde 39-48 'i 2100'e kadar ciddi iklim değişikliklerine uğrayacak.

Dev buz kütlesi koptu geliyor
Güney yarımkürenin en büyük buzullarından Upsala'dan dev parçalar
kopuyor. Arjantin'in güneybatısındaki Patagonian bölgesinde bulunan Argentino Lagünü'ne bağlı buzul, 595 kilometrekare alan kaplıyor. Arjantinli araştırmacı Jorge Rabassa'ya göre, Patagonian buzulları küresel ısınmadan etkilenecek ve 2020-2030'da tamamen yok olacak (üstte). Rapora göre Şanghay, Bombay, Cakarta, Dakka riskin en yüksek olduğu bölgeler arasında (sağda) yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious