Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlılar

Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlılar.15747
  • Giriş : 29.11.2008 / 09:18:00

İstanbul'un 2010 Kültür Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin ardından başlayan çalışmalar son sürat devam ediyor. Bu çalışmaların çoğu İstanbul'un tarihî mekanlarının restorasyonu ile alâkalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oysa İstanbul'u İstanbul yapan, bir medeniyetin payitahtı haline getiren, binalardan çok insanları. "Sâde sen gösteriver 'İşte budur kubbe!' diye,/ İki ırgatla iner şimdi Süleymaniye./ Ama gel kaldıralım dendi mi, heyhât o zaman,/ Bir Süleyman daha lâzım yeniden, bir de Sinan." der Mehmet Akif. Taşı, kireci Süleymaniye haline getirenler, sadece Kanuni ve Koca Sinan değil elbet.

Sokollu'dan Ebussud Efendi'ye, Yahya Efendi'den Kaptan-ı Derya Hayreddin Paşa'ya, Mimar Sinan'ın beraberinde çalışan taşçı ustasından demirciye, dülgere, ameleye aynı dönemde yaşamış bütün bir medeniyet mensuplarının payı var bu eserde. Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanan "Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlılar Ansiklopedisi", bu düşünceden hareketle hazırlanmış kıymetli bir eser.

Osmanlı kimliğinin biçimlenmesinde etkili olmuş 2 bin 300 kişinin konularında uzman 123 yazar tarafından kaleme alındığı iki ciltlik ansiklopedi, Osmanlı'nın 700 kuruluş yılı kutlamaları münasebetiyle sınırlı sayıda basılmıştı. Bu medeniyetin anlaşılması için önemli bir başvuru kaynağı olan eser, yeniden basılarak araştırmacıların ve Osmanlı'yı merak edenlerin hizmetine sunuldu.

Ansiklopedi hazırlanırken Osmanlı toplumunun bir bütün olduğundan hareketle devlet adamları, ilim ve tasavvuf erbabı, askerler, edebiyatçılar, sanatçılar kısacası bu medeniyetin renk sakalasına katkısı olduğuna inanılan her kesimden, her etnik gruptan isimlere yer verilmiş. Ansiklopedinin bir önemli özelliği de biyografileri anlatılan isimler hakkında mümkün olduğunca bol fotoğraf ya da minyatüre yer verilmesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*