Yaşan Akgün de aday

Yaşan Akgün de aday.43315
  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Yaşar Akgün AK Parti’den Milletvekili aday adayı oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Telsim TMSF’ye geçtikten sonra yönetime gelen ve zarar eden şirketi kara geçirerek, beklentilerin çok üzerinde bir fiyatla, Vadofone şirketine satışına sağlayan, Hazine Baş Kontrolörü Doç. Dr. Yaşar Akgün, Ak Parti’den milletvekili adayı oldu. Ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden olan Yaşar Akgün’ün memleketi Manisa’dan aday adaylığını koyacağı bildirildi.

Meclisin seçim kararı almasının ardından, nerede ise tüm siyasi partilerin gözünü diktiği Bürokrasiden siyasete transferler devam ediyor. Hazine Müsteşarlığı Hazine Baş Kontrolörü Doç. Dr. Yaşar Akgün’de memleketi Manisa’dan milletvekili adayı olmak için görevinden ayrıldı. Telsim, borçlarından dolayı TMSF’ye geçtikten sonra yönetime gelen ve kısa sürede uyguladığı politikalarla şirketi kara geçiren Akgün, buradaki başarısı ile Telsim’in beklenenin üzerinde bir fiyatla satışının gerçekleşmesini sağlayarak ekonomi çevrelerini şaşkına çevirdi. Son yıllarda verdiği ekonomi ve tarih konferanslarıyla tanınan Yaşar Akgün, en teknik ekonomik konuları bile her kesimden vatandaşa, kendi anlayacağa dilde, anlatabilmesi ile tanınıyor.

Doç. Dr. Yaşar Akgün’ün memleketi Manisa’dan ve ekonomi çevrelerinden gelen yoğun istek üzerine aday olduğu öğrenildi. Bu arada Akgün’ün aday adaylığının tüm Manisa’da büyük sevinçle karşılandığı, il genelinde büyük bir heyecanın yaşandığı bildirildi. Akgün’ün adaylığının ekonomi çevrelerinde de büyük memnuniyete sebep olduğu ve ekonomi bilgisi ile Türkiye’de sürdürülebilir ekonomik gelişmenin sağlanmasında büyük katkı sağlar yorumlarının yapıldığı bildirildi.

Yaşar Akgün Kimdir…

Doç Dr. Yaşar Akgün 1957’de Selendi’de (Manisa) doğdu. 1974 yılında Manisa Lisesini Fen Kolu 2. olarak bitirdi. 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’den mezun oldu. Aynı yılın sonunda Maliye Bakanlığı’nda Stajyer Hazine Kontrolörü olarak memuriyete başladı. 1983–1985 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston (MA) şehrinde bulunan Northeastern Üniversitesi’nde Para Ekonomisi konusunda master (MA) yaptı. Daha sonra, Londra’da 1 yıl (1988-1989) Döviz Riski Yönetimi konusunda araştırmalar yaptı. 1991 yılında “Konvertibl Para Sistemi ve Türkiye” adlı teziyle İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden “İktisat Doktoru” unvanını, Ekim 1996’da ise T.C. Üniversitelerarası Kurul’dan “Ekonomi Politikası Doçenti” ünvanını aldı.1992-1996 yılları arasında, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigorta Enstitüsü Master Programında “Döviz Yönetimi” konusunda ders verdi. 1996-1999 yılları arasında (3 yıl) Suudi Arabistan Krallığı nezdindeki T.C. Riyad Büyükelçiliği’nde Ekonomi Müşaviri olarak çalıştı. 1999 yılından beri Hazine Başkontrolörlüğü görevini sürdürmektedir. Temmuz-Ekim 2002’de (3 ay) İskoçya’nın Edinburgh şehrinde The Institute of Chartered Accountants of Scotland’da Uluslararası Muhasebe ve Denetim Standartları konusunda kurs aldı. Hazine Başkontrolörlüğü görevine ilaveten, 13 Şubat 2004 tarihinden beri Telsim A.Ş. ve ilgili şirketlerde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak çalışmaktadır. İkisi yayımlanmış ve ikisi yayımlanmamış dört kitabı ile çeşitli dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır. Görevi gereği dünyanın birçok ülkesine iş seyahatinde bulunan Yaşar Akgün farklı seviyelerde İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça, Farsça ve Rusça bilmektedir. Evli ve iki çocukludur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious