Yaşanan dehşet bir kez daha hatırlandı

Yaşanan dehşet bir kez daha hatırlandı.13185
  • Giriş : 27.02.2009 / 14:25:00

Hollanda'da düşen THY uçağının içinden çekilmiş ilk fotoğraf internete düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"HANIM 'BAK THY NE GÜZEL GELİYOR' DEDİ, SONRA..."

THY'nin, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol Havaalanı'na inişe geçtiği sırada kaza yapan uçağını, havaalanının yanındaki yolda seyir halindeki arabasından gören İsmail Akyüz, uçağın iniş yaptığını ancak daha sonra burnunu tekrar kaldırarak yere çakıldığını anlattı.

Eşiyle birlikte şoka girmelerine rağmen uçaktan inmeye çalışan yaralı yolculara yardım etmeye çalıştıklarını belirten Akyüz, “İlk geldiğimde yerlerdeki insanları, yaralıları gördüm. Ayaklarında kırıklar olanlar vardı. Kimisi yerde yatıyordu, kimisi ayaktaydı. Hepsine yardım etmek olanaksızdı. Açık olan otomatik kapılardan uçağın içine girip, arka tarafa yöneldim. Birkaç kişi vardı, onları indirdik. Daha sonra ön tarafta Hollandalı bir bayan 'Bana yardım edin' diye bağırınca ona yardım ettik“ dedi.Kurtardığı kişilerin koltuklarında bağlı olmadığını söyleyen Akyüz, “Bana sordular 'Neredeyiz, ne oldu?' diye. Hiçbirinin kemeri yoktu. Benzin kokusu veya sıcaklık da yoktu“ şeklinde konuştu. “Korku, endişe, ölüm bir an olsun aklımdan geçmedi. O anda sadece insanlara yardım etmek istedim diyen Akyüz, bir Hollandalı ile birlikte 4 kişiyi kurtardıklarını açıkladı.

İçerdeki manzaradansa dışarıda çok daha korkunç bir manzara ile karşılaştıklarını bildiren Akyüz, “O anı tarif etmek çok zor. İnsanın tüyleri ürperiyor. İnsanların her biri bir yerde yatıyor, bazısı geziyor ama deli gibi, ne yaptığından habersiz. Hatta ne olduğunu bile bilemiyorlardı ifadelerini kullandı. Yaralıları sakinleştirmeye çalıştıklarını anlatan Akyüz, kafaları yarılmış, bacakları kırılmış yaralıları anlattı.

Akyüz, “Burası tali bir yol olduğu için yardım ekipleri ve ambulansların gelmesi 20 dakika sürdü. Yaralıları o şekilde görmek herkesi çok etkiledi. Eşim dün gece uyuyamadı dedi. Uçak düştükten sonra bu kadar kişinin kurtulacağını asla tahmin etmediğini, hatta uçağın yanacağını düşündüğünü belirten Akyüz, “Kırığın arka tarafı gayet normal ama kuyruktan ön tarafa doğru ne olduğu görünmüyor. Her şey birbirine girmiş. Ama arka ve orta tarafta hiçbir şey yok. Geride kalanları pilotun başarısı kurtardı diye konuştu. Uçağın önce kuyruk tarafını vurduğunu, sonra kırıldığını ve ön tarafını çarptığını kaydeden Akyüz, “Ön tarafta pilotun elini gördüm, can çekişiyordu. Ben gittiğimde yaşıyordu; hareket edemiyordu, sadece gürültülü bir şekilde nefes alıyordu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*