'Yaşanmış tarihi bir olayı yok sayamayız'

'Yaşanmış tarihi bir olayı yok sayamayız'.15961
  • Giriş : 04.03.2008 / 14:08:00

Aşkale Belediye Başkanı Ahmet Yaptırmış, bazı yayın organlarında yer alan kurtuluş şenlikleri ile ilgili eleştirel haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aşkale'nin düşman işgalinden kurtarılışının 90. yıl dönümü törenlerinde temsili Ermeni çetecilerinin gerçekleştirdiği mezalimin sahnelendiği gösterilerde imamın asılması ve Müslüman Türklerin katledilmesinin yıllardan bu yana kutlama programlarında yer aldığını kaydetti.

Erzurum'un Aşkale ilçe Belediye Başkanı Yaptırmış, 1915 yılında-1918 yılları arasında Ermeni çetecilerin Müslüman Türkleri katlettiği gerçeğini yeni kuşaklara unutturmamak için kurtuluş şenliklerinde yıllardan bu yana söz konusu temsilin canlandırıldığını ifade etti. Amaçlarının asla halklar arasında kin, nefret ve düşmanlığı yaşatmak yada yaymak olmadığına vurgu yapan Yaptırmış, "Yıllardır ilçemizde kurtuluş şenliklerinde aynı sahneler yer alıyordu. Asla bir milleti küçük göstermek ve kin tohumlarını yeşertmek amacımız değildi. Maalesef medya bu kurtuluş olayını çarpıttı." diye konuştu.

Kaymakam Zeyit Şener ise kurtuluş törenlerine katılan öğrencilerin üşümesi gibi bir olayın söz konusu olmadığını iddia etti. Şener, tören öncesinde çocukların hükümet konağına alındığını ve törenden önce çocukların üşümemesi için okul idarecilerine öğrencilerin törene kabanlarıyla gelmelerinin tebliğ edildiğini ifade etti. Tören öncesinde havanın sıcak olduğunu ancak ansızın bastıran kar yağışı nedeniyle törenleri kısa tuttuklarına da işaret eden Kaymakam Şener, "Hangi memleket evladı çocukların üşümesini ister. Törende hiçbir çocuğumuz üşüyüp, ağlamadı." diye konuştu.

Kaymakam Zeyit Şener, Ermeni mezalimini anlatan canlandırmada ise tarihi bir çarpıtmanın olmadığını söyledi. Şener, Ermenilerin Aşkale, Cinis, Alaca ve Erzurum'da katliam yaptığının bunun da canlı tanıklarının bulunduğuna dikkat çekerek, "Yaşanmış tarihi bir olayı yok sayamayız. Ermeniler müslüman Türkleri katletmiştir. Adı üstünde Kurtuluş töreni. Burada amaç tarihi gerçekleri aktarmak, milli tarih bilincini aşılamak. Gelecek yıl yapacağımız kurtuluş törenlerinde milli tarih bilincini nasıl vereceğiz diye komisyon oluşturup karar vereceğiz. Tarihini unutmadan bunu en güzel şekilde nasıl aktarabilirizi yeniden değerlendireceğiz. Yapılan kurtuluş programında ne bir milleti karalamak, kötü göstermek ne de milletimizi kötü göstermektir. Amacımız tarihi gerçeği yansıtmak. Olan tarihi bir olayı, katliamı yok sayamayız." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious