Yaşar Büyükanıt: Askerlerimiz yorgun ama gururlu

Yaşar Büyükanıt: Askerlerimiz yorgun ama gururlu.11536
  • Giriş : 04.03.2008 / 11:41:00

Genelkurmay'ın, bilgilendirme toplantısında bir fotoğraf karesi dikkati çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'nın İnönü Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıdan bazı notlar şöyle:

- Bilgilendirme toplantısında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesi tam kadro hazır bulundu. Toplantıya, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun ile Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Nusret Taşdelen ve İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin katıldı.

- Büyükanıt'ın yaptığı bilgilendirme sırasında, salondaki ekrana slayttan yansıtılan bir görüntü dikkati çekti. Üzerinde, "Yorgun ama mağrur askerlerimiz, Ne mutlu Türküm diyene" yazan fotoğrafta, operasyondan dönen askerler yer aldı. Büyükanıt, brifing sırasında, fotoğrafın kendisini çok etkilediğini belirterek, "Bakın yüzlerine, birinin bir gözü kapalı ama yüzlerindeki gurur gitmemiş" dedi.

- Büyükanıt'ın yaptığı 1 saatlik konuşmanın ardından toplantıya ara verildi. Mola sırasında gazetecilere, kaşarlı simit ve çay ikram edildi. Büyükanıt, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

- Komutanlar gazetecilerle sohbet sırasında örgüt liderlerinden Fehman Hüseyin'in telsizinin sustuğunu belirtti.

- Büyükanıt, "Operasyonun bittiğini Zebari daha önce duyurdu" denilince, "Zebari nereden duymuş acaba, o bilgiyi nereden aldı, onu sormak lazım. Ya PKK ile irtibatı var ya da başka bir kaynağı var" yanıtını verdi.

- Org. Büyükanıt, ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile görüşmesinde, Afganistan'a Türk askeri gönderilmesi konusunun açılıp açılmadığının sorulması üzerine, "Ben, gardımı almıştım ama lafını bile etmedi. Herhalde ona 'aman bu konuyu açmayın' diye uyarıda bulundular" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious