Yaşar Büyükanıt'a 4 kez suikast girişimi!

Yaşar Büyükanıt'a 4 kez suikast girişimi!.13603
  • Giriş : 06.08.2008 / 23:40:00
  • Güncelleme : 06.08.2008 / 23:39:13

Büyükanıt'a alınan zırhlı arabayla başlayan tartışma, Büyükanıt'a yönelik 4 suikast girişimini de ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genelkurmay Başkanlığı yazılı açıklama yaparak, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği pahalı ithal zırhlı araç iddialarına, "Terör örgütlerinin hedefi haline gelen ve dört kez suikast teşebbüsüne maruz kalan sayın Genelkurmay Başkanı için anormal bir fiyatla araç satın alındığı şeklindeki sözleri, mesnetsiz olduğu kadar ibret teşkil etme özelliği de taşımaktadır" yanıtını verdi.

Bu yanıtla birlikte Büyükanıt'ın meslek hayatı boyunca 4 kez suikast girişimine uğradığı da açıklanmış oldu.

İlk suikast girişimi, Yaşar Büyükanıt Korgeneral rütbesiyle Diyarbakır 7'inci Kolordu Komutanı olarak görev yaparken 1996 yılında gerçekleşti.

Canlı bomba, Yaşar Büyükanıt'ın iki metre yakınına kadar yaklaştı ancak, bomba düzeneği yanlış hazırlandığı için patlamadı. Büyükanıt bu suikast girişiminden tesadüf eseri kurtuldu.

Büyükanıt'a yönelik ikinci suikast girişimi ise Ergenekon soruşturmasıyla ortaya çıktı, Büyükanıt ö dönemde Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini yürütüyordu.

Büyükanıt'ın 2005 yılında İzmir ve Balıkesir'e yapacağı ziyaretler öncesi koruma planları suikast amacıyla dışarıya sızdırılmıştı. Ergenekon Soruşturması sırasında bu planların İşçi Partisi Genel Merkezi'nde ele geçirildiği iddia edildi.

Yaşar Büyükanıt'a yönelik üçüncü suikast girişimi ise, 2006 yılının Aralık ayında yaşandı. Güneydoğu'da teftişe çıkan Büyükanıt'ın Şırnak'ta aracının geçeceği yolda 15 kilo C-4 patlayıcı bulundu.

Orgeneral Büyükanıt'a yönelik meslek hayatındaki son suikast girişimi ise Anafartalar çarşısı önündeki canlı bomba eylemi olduğu anlaşıldı.

Büyükanıt ve kuvvet komutanları bomba patlamasaydı, düzenlenen bir etkinliğe katılmak için Ulus Anafartalar çarşısı önündeki yolu kullanacaktı. Canlı bombanın bombayı erken patlatması sonucu Büyükanıt kurtuldu, ancak saldırıda 9 sivil can verdi.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Ankara Ulus Anafartalar çarşısı önünde 9 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba eyleminin hedefinin kendisi olup olmadığı sorusuna "Teröristler bana böyle bir şey söylemedi" cevabını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*