Yaşar Kemal 2 sergiyle Frankfurt'ta

Yaşar Kemal 2 sergiyle Frankfurt'ta.17041
  • Giriş : 24.09.2008 / 14:15:00

Dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal, Frankfurt Sparkasse Sanat Galerisi'nde kendi eserlerinden ilhamla vücuda getirilen sergilerle Avrupalı sanatseverlerle buluşuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye´nin 2008 Frankfurt Kitap Fuarı´na Onur Konuğu olarak katılım programı kapsamında gerçekleştirilen “Çukurova Bayramlığın Giyerken” ve “Yaşar Kemal Yazarlar Adası” sergileri dünyaca ünlü romancımız Yaşar Kemal'i 23 Eylül-21 Ekim tarihleri arasında Frankfurt Sparkasse Sanat Galerisi'nde Avrupalı sanatseverlerle buluşturuyor.

“Çukurova Bayramlığın Giyerken” başlıklı sergi, fotoğraf sanatçısı Lütfi Özgünaydın, Yaşar Kemal'in romanlarının sıklıkla fonunu oluşturan, Toroslar ve İskenderun Körfezi arasında uzanan Çukurova coğrafyasında gerçekleştirdiği fotoğraf projesi ile Sadık Karamustafa'nın yazarın “Ortadirek”, “İnce Memed”, “Bin Boğalar Efsanesi” ve “Yılanı Öldürseler” adlı romanlarından seçtiği doğa ve insan betimlemelerini buluşturuyor. Özgünaydın, farklı bir gözle görüntülediği, tarımın ağırlıkta olduğu coğrafyada kültürü, bölgenin sıkıntılarını ve insanların zor yaşamını ihmal etmeksizin, usta yazarın romanlarına konu olan yerleri ve insanları renk ve ışığa büründürdü. Karamustafa ise bu fotografları seçtiği metinlerle buluşturan “Çukurova Bayramlığın Giyerken” başlıklı sergiyi tasarladı.
Sergi iki ayrı mecrada akıyor: resimler ve metinler. İzleyenler bir yandan fotoğraf çalışmalarını izlerken, diğer yandan, romanlarda anlatılan insanları, çiçekleri, ağaçları, kuşları, renkleri, kokuları, mevsimleri, acıları, sevinçleri, duvarda teşhir edilen metinlerin basılı olduğu sayfalarda okuyorlar.
“Yaşar Kemal Yazarlar Adası” başlıklı ütopya-proje, dünyanın herhangi bir denizindeki bir adanın, romanlarında ada temasına sıkça yer veren usta yazar adına kutsanmasını ve adanın dünyanın öteki büyük yazarlarından izler taşımasını öneriyor. İlk kez Frankfurt´ta kamuoyuna tanıtılacak olan sergide bu ütopyanın sunumu gerçekleştiriliyor.
Küratörlüğünü Sadık Karamustafa´nın üstlendiği sergiler, 2008 Frankfurt Kitap Fuarı Onur Konuğu Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Frankfurter Sparkasse katkılarıyla gerçekleştiriliyor.
Yer: Frankfurt Sparkasse Sanat Galerisi
Bitiş Tarih: 23 Eylül-21 Ekim 2008

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*