Yaşar Nuri Öztürk, şiddet tuzağına dikkat çekti

Yaşar Nuri Öztürk, şiddet tuzağına dikkat çekti.10890
  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Halkın Yükselişi Partisi(HYP) Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, Batı dünyasının yıllardan beri İslam alemini şiddete yöneltmek için tuzaklar kurduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Yaşar Nuri Öztürk, ilk olarak Danimarka basınında yer alan, ardından diğer Avrupa ülkelerine yayınlan Hz. Muhammet karikatürlerinin, Batı tarafından Müslümanları şiddete yöneltmek için kurulan bir tuzak olduğunu vurguladı. Sözkonusu karikatürleri çizenlerin böyle sonuçlar doğacağını bile bile karikatürleri çizdiğini, bu karikatürlerin bir sanatçının aklından çıktığı için gazete sayfalarına taşınan karikatürler olmadığını dile getiren Yaşar Nuri Öztürk, karikatürlerin Batılı güçler tarafından ısmarlandığı için çizildiğini kaydetti.

Batı'nın 'Komünizmi şiddet çökertti, İslam'ı da şiddet çökertecek' öngörüsüyle dünyanın beynine, 'İslami tehdit', 'İslami terör', 'İslami saldırı', 'İslamın meydan okuyuşu' gibi sinyaller gönderdiğini ifade eden Öztürk, "Bu duruma esas karşı çıkış, bu yanlışı durdurmaktır. 'Cambaza bak' diyerek ceplerimizi boşaltanların oyunlarına alet olmamaktır. Trabzon'da bir rahibi öldürmek, cambaza bak diyenlerin oyununa gelmektir" şeklinde konuştu.

İslam dünyasının yer altı ve yer üstü kaynaklarının Batılı devletler tarafından sömürüldüğünü, Müslümanların bunlara karşı tedbir almak yerine birkaç şiddet gösterisiyle kendisini tatmin olmuş saydığını anlatan Öztürk, Trabzon'da bir rahibin öldürülmesinin de tesadüfi değil, organize bir hareket olduğunu savundu. Öztürk, "Trabzon'da bir rahibin öldürülmesiyle asıl suçluyu unutturduk, dünyanın gözü önünde kendimizi suçlu konumuna getirdik. Sanki o karikatürleri Müslümanlar çizmiş, sanki Hıristiyanların peygamberine hakaret edilmiş gibi İslam dünyasının provokasyon yaptığından bahsediliyor" şeklinde konuştu.

Yaşar Nuri Öztürk, vatandaşları kurulan bu tuzağa düşmek yerine, bu tuzağı işlevsiz hale getirecek davranışlarda bulunmaya çağırdı. Bunun için Danimarka başta olmak üzere sözkonusu karikatürleri yayınlayan ülke mallarının boykot edilmesini isteyen Öztürk, "O iğrenç karikatürleri yayınlayan tüm batılı ülkeler, özellikle Danimarka, İslam dünyasından açıkça özür dileyene kadar bu boykot devam etmeli" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious