Yaşar Nuri Öztürk'ten Çankaya'ya yeşil ışık

Yaşar Nuri Öztürk'ten Çankaya'ya yeşil ışık.10890
  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Yaşar Nuri Öztürk, halkın ve milletvekillerinin istemesi durumunda Cumhurbaşkanı adaylığını ciddi olarak değerlendireceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkanı, İstanbul Milletvekili Öztürk, “İslam’la demokrasiyi, devletle dini bağdaştırmadaki maharetim dünya tarafından kabul görmüş hukukçu ve siyaset adamıyım. Halkım isterse olurum ancak kendi kendime gelin güvey olmam” dedi.

CHP’den TBMM’ye giren, ancak daha sonra istifa ederek Halkın Yükselişi Partisi’ni (HYP) kuran ve halen bu partinin genel başkanlığını yürüten Öztürk, sine-i millet ve cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmalarını değerlendirdi.

BAYKAL’IN MANEVRASI

Öztürk, sine-i millet konusunu ilk defa CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın dile getirdiğini ancak bugüne kadar adım atmadığını savunarak, şunları kaydetti:

“Baykal CHP’sinin manevralarından biri. Manevra yapıyor, sonra yutuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve sine-i millet konusunda söz söyleyecek tek isim Baykal. Erdoğan’ı başbakan olarak Meclis’e sokan kendisi değil mi? Aynı zat Başbakan olunca bir şey yok, niye Cumhurbaşkanı olunca kıyamet kopuyor? Baykal olmasaydı, Erdoğan Başbakanlık koltuğuna oturmazdı.”

CHP’DEN KİMSE DÖNEMEZ

CHP’den hiçbir milletvekilinin sine-i millete dönemeyeceğini belirten Öztürk, “Dönen dönerdi bugüne kadar. Samimiyetten uzak, ucuz manevra. Baykal sine-i millete dönseydi, genel başkanlığı bıraksaydı, CHP iktidar olurdu” dedi.

Sine-i millete dönmenin gerekçesi olmadığını ifade eden Öztürk, “Meclis şöyle ya da böyle çalışıyor. Bu parlamento cumhurbaşkanını seçer. Bu parlamento Türkiye’yi yönetiyorsa cumhurbaşkanını da seçer. Parlamento 5 yıla yakın yönetirken meşru da Cumhurbaşkanı seçerken niye meşru değil? Erken genel seçime de gerek yok. 10 ay kaldı, erkeni mi kaldı?” dedi.

BAYKAL AKP’NİN OYLARINI ARTTIRIR

Erken genel seçimin olması durumunda AKP’nin kârlı çıkacağını savunan Öztürk, “AKP’nin oyları yüzde 20’yi zor bulur ama Baykal’ın bu siyaseti devreye girerse 25’lerde oy alır” dedi.

ANAYASA İHLALLERİ VAR

Hukukçu kimliği de olan Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilse bile yargılanabileceği yönündeki tartışma konusunda ise, “6-7 Anayasa ihlali suçları var. Örneğin 1 Mart tezkeresi anayasa suçudur. Anayasa’nın 92. maddesinin istediği şartlar doğmadan Meclis’e sevk ettiler. Erdoğan’ı Yüce Divan bile zor temizler” dedi.

ÇANKAYA’YA YEŞİL IŞIK

Öztürk, halkın ve milletvekillerinin istemesi durumunda Cumhurbaşkanı adaylığını ciddi olarak değerlendireceğini belirterek, “Bazı çevreler benim ismimi daha önce önerdi, Cumhurbaşkanı olmak için ideal isim olduğum ifade edildi. İslam’la demokrasiyi, devletle dini bağdaştırmadaki maharetim dünya tarafından kabul görmüş hukukçu ve siyaset adamıyım. Halkım isterse aday olurum, ciddi şekilde ele alırım ancak kendi kendime gelin güvey olmam. Şu anda amacım partimi iktidara getirmek” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious