Yaşar Nuri Öztürk'ten ilginç bir ifade

Yaşar Nuri Öztürk'ten ilginç bir ifade.10890
  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

HYP Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk, 'Atatürk ve Din' konulu konferansta ilginç bir ifade kullandı: Muhhammed ile Mustafa'yı bütünleştireceğiz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK) tarafından Atatürk'ün 68. ölüm yıldönümü dolayısıyla Halk Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Muhammet ile Mustafa'yı bütünleştireceklerini söyledi.

Erzurumluların yoğun ilgi gösterdiği konferansta salona girişinde alkışlarla karşılanan Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, konuşmak için geldiği kürsüye boyunun yetişmemesi üzerine minder getirildi. Prof. Dr. Öztürk, koltuğuna otururken, "Atatürk 1.65 boyundaydı, benim boyum da 1.65 rahmetli Turgut Özal döneminde de böylesi konuşmalarda Özal'ın altına ya minder ya da ayakaltı tahtası konulurdu. Biz bu sorunu böyle aşıyoruz" dedi.

Yaklaşık 3 saat süren konferansta 'Atatürk ve Din' konusunda örnekler veren Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, "Emperyalist batıya dikkat edin, İslam'a saldıranlarla, Mustafa mirasına saldıranlar aynı kişiler, aynı güçlerdir. Bütün vicdanım ve imanımla kaniyim ki İslam dünyasının Hıristiyan boyunduruğundan kurtulmuş, kaynaklarını kendi evlatlarının kullandığı, kelimeyi şahadetin haysiyetinin haçlı çapulcular tarafından çiğnenmediği, gerçek manada bağımsız hür ve müzmin bir geleceği varsa bu Atatürk'ün bıraktığı mirasın değerlendirilmesiyle mümkündür. Onun bıraktığı yerden başlamakla mümkündür. Başka şansı yoktur. İslam dünyası bunu ne kadar erken yaparsa o kadar rahat eder, karlı çıkar" diye konuştu.

İki şeyi İslam dünyası genelinde özellikle Türkiye'de anlatmak yerine hep dayatıldığını söyleyen Prof. Dr. Öztürk, "İki şeyi dayattık, anlatmadık. Anlatsaydık bugün Türkiye'nin durumu da farklı olurdu, İslam dünyasının da. Biz bu iki dayatmanın karşısında olacağız. Hatta seçim otobüslerimizin önüne de bunu yazacak, Muhammet ile Mustafa'yı bütünleştireceğiz. Birleştireceğiz demiyorum çünkü onların zaten ayrı olmadığını biliyoruz, bunu anlatacağız" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, Atatürk ve İslam'da dayatma sistemini kapatıp, anlatma sürecinin açılması gerektiğini belirterek, "Fikir adamları, bilim adamları, ilim adamları bunu yapacaktır. Tabi bu da yetmez, ayağı yere basan eylemli projeler lazım. Bunun adı da siyasettir" diye konuştu.

Konferans sonunda ER-VAK Başkanı Erdal Güzel ve ER-VAK Kadın Kolları Başkanı Suzan Pirimoğlu tarafından Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'e çeşitli hediyeler verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious