Yaşar Okuyan: Başbakan Anayasa'yı okusun

Yaşar Okuyan: Başbakan Anayasa'yı okusun.8992
  • Giriş : 15.03.2008 / 16:07:00

HYP Genel Başkan Vekili Okuyan, bir siyasi partinin kapatılmasının arzu edilemeyeceğini belirterek, ''Hiçbir parti de Anayasa'yı mevcut siyasi partiler yasasını çiğneme hakkını kendinde göremez'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okuyan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açıldığının duyulmasının ardından AK Parti adına yapılan açıklamaları ve yorumları ''demokrasiye ve hukuk devletine en ağır biçimde hakaret olarak değerlendirdiklerini'' ifade eden Okuyan, ''Bunlar demokrasiye ve hukuka kurşun sıkmaktır. Unutmasınlar hukuk onlara da lazım olacaktır ve o günler de çok yaklaşıyor'' dedi.

Yargı organlarının daha önce verdiği kararlara ''ağır eleştiriler yöneltildiğini'' savunan Okuyan, ''Yapılan açıklamalara baktığımızda 'Türkiye hukuk devleti mi, yoksa Türkiye hukuk devleti olmaktan çıkmış, demokrasisi ortadan kaldırılmış da bir padişahlık, krallık dönemi mi yaşıyoruz' diye endişe içindeyiz'' diye konuştu.

Anayasa kitapçığını göstererek konuşmasına devam eden Okuyan, şunları söyledi:

''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na siyasal partiler ile ilgili izleme ve gerekli gördüğünde kapatma yetkisini bu Anayasa vermiştir. Başbakan bu Anayasa'yı okusun. Türk kamuoyu niye alelacele Anayasa'yı değiştirmeye çalıştıklarını şimdi daha iyi anlıyor. Çünkü bu Anayasa'yı içlerine sindirmiş değiller.''

Anayasanın 69. maddesininde siyasi partilerin uymakla yükümlü olduğu kuralların yer aldığını hatırlatan Okuyan, ''yasanın gösterdiği şartların oluşması durumunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianame hazırlayarak, kapatma davası açacağını'' ifade etti.

Okuyan şunları kaydetti:

''Herkese düşen görev, yazarına çizerine, Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'ına, AKP'lisine, hepimize düşen görev yargılama sürecine bizim müdahil olmamamızdır. Bunu sabırla takip etmektir. Hiçbir zaman gerçekte bir siyasi partinin kapatılması arzu edilemez, hoş bir şey de değildir. Çünkü siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Hiçbir parti de Anayasayı mevcut siyasi partiler yasasını çiğneme hakkını kendinde göremez.''

''AK Parti'nin Anayasayı derhal değiştirip, parti kapatmayı tümden imkansız hale getirecek bir düzenleme hazırlığı içinde olduğunu'' öne süren Okuyan, ''Meclis'teki çoğunluğunuza güvenerek her şeyi yapabiliriz diyorsanız, bunun adı demokrasi değildir, hukuk devleti değildir. Bu yanlış bir davranıştır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious