Yaşar Öz'e göre Çatlı'nın ölüm nedeni

Yaşar Öz'e göre Çatlı'nın ölüm nedeni.11478
  • Giriş : 15.02.2009 / 11:49:00
  • Güncelleme : 15.02.2009 / 11:49:34

Yaşar Öz bu kez Susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı için konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Ağar'a yönelik açıklamaları ile bir kez daha gündeme gelen Yaşar Öz bu kez Susurluk kazasında hayatını kaybeden Abdullah Çatlı için konuştu.
Susurluk davası hükümlülerinden Yaşar Öz, Abdullah Çatlı'nın 'karmaşık ilişkileri' sebebiyle öldürüldüğünü söyledi. Bu ifadeye göre, Susurluk'taki kaza 'kurmacaydı'.

Zaman ın haberine göre: Susurluk davasına adı karışan eski Özel Harekâtçı Ayhan Çarkın da, katıldığı bir televizyon programında Çatlı'nın Ergenekon'a karşı çıktığı için öldürüldüğünü ileri sürmüştü.

Yaşar Öz'ün önceki gün yaptığı açıklamalar gündemi sarstı. Mehmet Ağar'ın, 12 yıl sonra mahkemede verdiği ifadelere tepki gösteren Yaşar Öz, avukatı aracılığıyla cezaevinden gönderdiği 6 sayfalık açıklamasında ilginç bilgiler aktardı. Mehmet Ağar'ın kendisine çete kurması talimatını verdiğini ileri sürerek, '16 yıllık suskunluğunu bozmakla' tehdit etti.

Öz, açıklamanın satır aralarında Abdullah Çatlı, Mahmut Yıldırım ve Tarık Ümit'in karmaşık ilişkileri sebebiyle ortadan kaldırıldığını ileri sürüyor.

Öz, "Karmaşık ilişkileri sonucu hayatlarını kaybetmiş, örneğin Abdullah Çatlı, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım, Tarık Ümit ve diğerlerinin durumunda değilim ki ben. Kendisiyle tanışıklığımın yansıması olarak hâlâ cezaevinde olsam da, hayattayım" ifadelerini kullanıyor. Yaşar Öz, mektubunda, kendisini makamında karşılayan Mehmet Ağar'ın, Başbakan Tansu Çiller ile telefonda konuşurken, "Kahraman yanımda, konuyu görüşüyoruz." dediğini aktarıyor.

Ağar: Öz'den istihbarat alıyorduk

Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında 9 Şubat 2009'da verdiği ilk ifadesinde, İstanbul'da, Yaşar Öz'ün gözaltına alındığının kendisine bildirilmesinin ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nü aradığını ve 'suç teşkil eden bir eylemi yoksa Öz'e yardımcı olunmasını' istediğini söylemişti. Ağar, "Yaşar Öz'den PKK'nın insan ticareti konusunda istihbarat alıyorduk." demişti.

Yaşar Öz, Susurluk davasında 'çete' suç örgütüne üye olmak suçundan 4 yıl hüküm giydi. 'Teşekkül halinde eroin ihraç etmek' suçundan ise 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. 7 yıl 7 ay 13 gün hapis yattıktan sonra tahliye oldu. Son olarak Kıbrıs'ta kendisine ait bir kumarhanede çıkan çatışmanın ardından gözaltına alınan Yaşar Öz, 9 Ağustos 2007'de tutuklanarak Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne konuldu.

Mahkeme, Öz'ün ifadesine başvurabilir

Yaşar Öz'ün açıklamaları, hakkındaki iddiaları yalanlayan Mehmet Ağar'ı sıkıntıya soktu. Son açıklamalarla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davada yeni bir sürece girildi. Mehmet Ağar, 9 Şubat 2009'da görülen ilk duruşmadaki ifadesinde Susurluk fezlekesinde hakkında yer alan 'Abdullah Çatlı ve Yaşar Öz'e silah taşıma izin belgesi ve yeşil pasaport verilmesini sağladığı' iddialarını reddetmişti. Öz ise Ağar'ın kendisine yeşil pasaport ve silah taşıma ruhsatı ve emniyete ait 'sayısı' mı? araç plakası verdiğini söylüyor.

Susurluk davasına bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Yaşar Öz'ün açıklamalarının ardından ifadesine başvurabileceği belirtiliyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*