Yasaya göre 58 YTL olan emzirme yardımı 200 YTL olacak

Yasaya göre 58 YTL olan emzirme yardımı 200 YTL olacak.17228
  • Giriş : 05.12.2007 / 14:30:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik hem eleştirileri cevapladı, hem de annelere müjde verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, her kesimin görüş ve önerilerini son ana kadar alacaklarını belirterek, "Kimse minderden kaçmasın dedi.

Çelik, Sosyal Güvenlik Rreformu Yasası'nın bazı maddelerinin 2008 yılının 3'üncü ayında, bazı maddelerinin 5'inci, bazı maddelerin ise 8'inci ayında yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda basın toplantısı düzenleyen Bakan Çelik, Sosyal Güvenlik Reformu Yasası Tasarısı'na ilişkin eleştirileri yanıtladı.

Çelik, tasarıyla ilgili yoğun bir değerlendirmenin yapıldığını hatırlatarak, "Bu yasa herkesi ilgilendirdiği için bu süreçte herkes söz söyleme hakkına sahiptir. Bu değerlendirmelerden rahatsızlık duymuyoruz" dedi.

Yasanın yeni bir yasa olmadğını bu zamana kadar sosyal taraflar ve bilim adamlarıyla çok sayıda toplantı yapıldığını ifade eden Çelik, yapılan bu toplantılar sonunda yasaya sosyal taraflardan 179 öneri geldiğini bunun 110'nun bir şekilde tasarıda yer aldığını, Ekonomik Sosyal Konsey'den gelen 81 öneriden ise 45'nin taslak yer aldığını hatırlattı. Çelik, son yaptıkları taslak için ise sosyal taraflardan ilgi ilgisiz 198 görüşün geldiğini, buradan taslağa 71 önerinin yansıtıldığını belirterek, "Sosyal Güvenlik Reformu süreci uzun ince bir yol. Söylenmesi gereken ne varsa söylendi. Kaydedilmesi gereken ne varsa kayıt altına alındı. Bu gök kubbe altında söylenmedik laf kalmadı" dedi.
Çelik, mevcut yeni yasa için bir takvim belirlediklerini, bu takvimede hiçbir sosyal tarafın karşı çıkmadığına dikkat çekti. Tüm bunlara karşın görüşlere kapılarının açık olduğunu, son ana kadar görüş almaya devam edeceklerini ifade eden Çelik, "Ortak çalışmaya devam. Diyalog kapalı olursa tabiki minderden çekilebilirsiniz. Ama görüş ve önerilerini son ana kadar alacağımızı açık ve net ifade ediyoruz. Kimse minderden kaçmasın. Kimse konuyu minderden başka yerlere taşımaya kalkmasın. Konuştuğumuz konu Türkiye'nin geleceği, bu konuyu muhalefet etme aracı etmeyelim. Bu konu muhalefet aracı olacak konu değil" diye konuştu.

Türkiye'de hiçkimsenin reformun çıkmasına karşı olmadığını vurgulayan Bakan Çelik, Anayasa Mahkemesi'nin kısmi iptali sonrası sosyal taraflar ve bilim adamlarıyla yapılan değerlendirmeler sonrasında reforma devam edilmesi gerektiği kararı çıktığına işaret etti.

"1994-2007 YILLARI ARASINDA SOSYAL GÜVENLİK AÇIĞININ TOPLAMI 851 MİLYAR YTL"

Bakan Çelik, tasarıya yapılan eleştirilerin çoğunun gazete bilgilerinden kaynaklandığını iddia etti. Özellikle emzirme yardımı konusunda yanlış bilgilendirme yapıldığını anlatan Çelik, şuanda 58 YTL olan emzirme yardımının yeni yasada 200 YTL çıkacağını ve kapsamının genişleyeceğini belirtti.

Sosyal güvenlik açıklarının yüzde 4'den daha fazla olmasının bir sakıncası olmadığına yönelik eleştirileri hatırlatan Çelik, "Bu açıklamaları hayretle takip ediyorum" dedi. Türkiye'nin şuanki gayri milli safi hasılasının (GSMH) 640 milyar YTL olduğunu belirten Çelik, Türkiye'nin 1994 ile 2007 yılındaki sosyal güvenlik açıklarının toplamının 851 milyar YTL olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Şimdi bu rakamlara baktığımız zaman, bu açıklar Türkiye'nin bir yılı yutup götürdüğünü kör bile görebilir. Bu kadar açık ve net tabloyla karşı karşıyayken, 'yüzde 4 değil yüzde 10 olsun' demekle ne ifade ediliyor anlayamıyorum"

Sosyal devlet olgusunun ortadan kaldığı eleştirilerine de katılmadığını ifade eden Çelik, Türkiye'de 18 yaşının altındaki 24 milyon nüfus ile asgari ücretin üçte birinin altında gelire sahip olanların tamamının yeni yasa ile genel sağlık sigortası içerisine alındığını hatırlattı.

Reformdaki bazı düzenlemelerinin 20 yıl sonra yürürlüğe gireceğini, ancak yapılan yorumlarda sanki uygulamanın yarın başlayacakmış gibi bir hava yansıtıldığını dile getiren Bakan Çelik, emeklilikte 60 yaş uygulamasının 2028'de 65 yaş uygulamasının ise 2048'de olacağını, 9 bin prim gün sayısına ise 20 yıl sonra ilk defa çalışmaya başlayacaklar için geçerli olacağını söyledi.
Çelik, bu yapılan çalışmaların yakın gelecekte tarih olacağını, o tarihinde 'ya taş üstüne taş koyuldu ya da gününü gün etti' diyeceğini belirterek, "Biz taş üstüne taş koyuldu diye anılmak istiyoruz" dedi.

PAZARTESİ GÜNÜ SOSYAL TARAFLARLA SON KEZ BİRARAYA GELİNECEK

Tasarının perşembe günü TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu geleceğini dana sonra Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşeleceğini anlatan Bakan Çelik, tüm sosyal taraflarla pazartesi günü saat 10.00'da son bir kez daha araya geleceklerini söyledi.
Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, Yasanın yürürlük tarihinin ertelenmesi konusundaki soruları yanıtlayan Çelik, yürürlükle ilgili takvimin, ikincil mevzuatın hazırlanması, yasanın çıkış şekli ve buna uygun bilgisayar programlarının hazırlanmasına bağlı olduğunu söyledi. Çelik, belirsizlik nedeniyle özellikle bilgisayar programlarının hazırlanması konusunda yoğun ve seri bir çalışma yapılamadığını kaydetti. Çelik, "Yasa maddelerinin yürürlük tarihlerinin farklı farklı olabileceğini söyleyebilirim. Yürürlük tarihi konusunda yasanın alacağı şekle göre bazı maddeler için 3, bazı maddeler için 5, bazı maddeler için 8'inci ayı bulabilir" diye konuştu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'in toplantıda neden olmadığının sorulması üzerine Çelik, "Başkan 12 gün izinli. Görevden alınma sözkonusu değil" dedi. "İstifa mı etti?" sorusuna ise "Bize bu konuda ulaşmış bir bilgi yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious