Yasemin'i kadın vekiller ziyaret etti

Yasemin'i kadın vekiller ziyaret etti.8061
  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu Başkanı Fatma Şahin ve beraberindeki heyet, imam nikahlı eşi tarafından bakire çıkmadı diye geri gönderildiği baba evinde vurulan Yasemin'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu Başkanı Fatma Şahin, aralarında İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, Aydın Milletvekili Semiha Öğüş, İstanbul Milletvekili İnci Özdemir'in de bulunduğu bir grup heyet ile töre kurşunuyla komaya giren Yasemin Çetin'i ziyaret etti.

Yasemin Çetin'in tedavi gördüğü Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde basın mensuplarına açıklama yapan Fatma Şahin, Yasemin'in hayati tehlikesi bulunduğuna dikkat çekerek, "Beyin kanaması geçirmiş. Bitkisel hayatta. Ancak doktorları tansiyonu ve vücut ısısındaki hareketlilikten dolayı umutlular" diye konuştu.

Anne Nurgül Çetin ile görüştüğünü belirten Şahin, annenin babanın olayı azmettirdiği yönünde çıkan haberleri yalanladığını kaydetti. Şahin, "Anne, kendisinin de olaya karşı çıktığını ancak ağbiye de engel olamadığını kaydediyor" dedi. Yasemin'in ilkokul ikinci sınıftan terk olduğunu ailenin ise ekonomik durumunun zayıf olduğunu belirten Şahin, "Yasemin de hayatı ile ilgili kendi kararını veremiyor. Bu konuda kız çocuklarını güçlendirmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Şahin, yapılan yasal düzenlemelerin yanı sıra zihinsel dönüşümün de gerekli olduğunu vurguladı. Töre cinayetlerinin toplumsal bir sorun olduğunu aktaran Şahin kadın vücudu üzerinde genel kabul gören bir namus anlayışı bulunduğunu dile getirdi. Şahin, Yasemin'in mağdur durumda bulunduğunu belirterek, koruma altına alınması gerektiğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious